2009 Big Bear Choppers Sled 100 Carb gallery
2009 Big Bear Choppers Sled 100 Carb
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1638.81 ccm (100.00 cubic inches) | Power: | 95 |
| Engine type: | V2 | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 104.8 x 108.0 mm (4.1 x 4.3 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 317.5 kg (700.0 pounds) |
| Seat height: | 508 mm (20.0 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 2,235 mm (88.0 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 90/80-21 |
| Rear tyre dimensions: | 300/80-18 |
| Front brakes: | Single disc. P.M. 4-piston calipers |
| Rear brakes: | Single disc. BBC P.M. 4-piston calipers |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 15.14 litres (4.00 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Gross Black, satin black, charcoal, silver, black cherry, candy red, firecracker red, orange, blue. |
News
-
Big Bear Choppers Athena 100 Carb, The Real Headturner
2015-03-18 17:42:03
The real head turner in the list of bikes for sale available, the Big Bear Choppers Athena 100 Carb is amazing in design. This motorcycle is highly customizable as well. The bike feels firm even after being highly►
Read more...
-
The combined look and feel with Italjet Formula 125
2015-03-23 15:28:30
The Italjet manufactured scooter has a twin cylinder V2 four-stroke engine with a displacement of 124 cc. The bike has rear and front suspension with single disc opposed piston calliper braking system. The body of the Italjet Formula...
Read more...
-
The customized Izuka C150
2015-03-23 15:38:00
This bike is a model of the year 2008 by the Mexican bike manufacturers Izuka. This bike carries a 149 cc single-cylinder four-stroke engine with air cooling system. The body weighs about 140 kg when dry. The Izuka...
Read more...
-
Lehman Trikes Crossbow redefining the concept of luxury touring trike
2015-03-23 22:10:39
If you are looking for a luxury trike which is a real attention getter for you, then you can go for the Lehman Trikes Crossbow. It is a trike that is indeed a real crowd pleaser and has...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
-
DB Motors Pirat LC 12-14
-
DB Motors Super Sport 12-14 inch wheels
-
DB Motors Pirat AC 12-14 inch wheels
Other motorcycles in 2009
- 2009 Generic XOR 50 Stroke
- 2009 Generic Zion 125
- 2009 Genuine Scooter Buddy 125
- 2009 Genuine Scooter Buddy 50
- 2009 Genuine Scooter Italy 150
- 2009 Genuine Scooter Italy 50
- 2009 Genuine Scooter Pamplona 150
- 2009 Genuine Scooter Rattler 110
- 2009 Genuine Scooter Roughhouse R50
- 2009 Genuine Scooter St. Tropez 150
- 2009 Genuine Scooter Stella 150
- 2009 Giantco Athena II 125
- 2009 Giantco Cyclop 50
- 2009 Giantco Cyrus II 125
- 2009 Giantco Cyrus II 50
- 2009 Giantco Dolphin Twin 125
- 2009 Giantco Dolphin Twin 50
- 2009 Giantco Eagle 125
- 2009 Giantco Falcon II 125
- 2009 Giantco Filly 125

