2009 Big Bear Choppers Paradox 100 EFI gallery
2009 Big Bear Choppers Paradox 100 EFI
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1638.81 ccm (100.00 cubic inches) | Power: | 95 |
| Engine type: | V2 | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 101.6 x 101.6 mm (4.0 x 4.0 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 317.5 kg (700.0 pounds) |
| Seat height: | 508 mm (20.0 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 2,235 mm (88.0 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 130/80-23 |
| Rear tyre dimensions: | 280/50-20 |
| Front brakes: | Single disc. 4-piston calipers |
| Rear brakes: | Single disc. 4-piston calipers |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 12.30 litres (3.25 gallons) |
| Color options: | Black, satin black, charcoal, silver, cherry, candyred, firecracker red, orange, blue, white. Various paint schemes. |
News
-
Big Bear Choppers Athena 100 Carb, The Real Headturner
2015-03-18 17:42:03
The real head turner in the list of bikes for sale available, the Big Bear Choppers Athena 100 Carb is amazing in design. This motorcycle is highly customizable as well. The bike feels firm even after being highly►
Read more...
-
Nestling close to the Erik Buell Racing 1125R DSB - that is how they race!
2015-03-26 01:07:02
The Erik Buell Racing 1125R DSB is one of the most popular in the bike racing world. With a price tag of $15,900, this bike is not cheap, it cannot be denied. However, it will show all of...
Read more...
-
Enfield 350 Bullet Deluxe - A Silver Enfield Bullet
2015-03-26 00:59:25
The Enfield 350 Bullet Deluxe is one of the most popular motorcycles around; that is why one can tell about a "silver bullet" of the Enfield. It has such a classic look and feel to it and is...
Read more...
-
E-Max 100L reveals the electric power
2015-03-26 00:53:01
The E-Max 100L is a great scooter for those young riders or just fans of bikes, in general. Most of these models were made in the middle 2000’s around 2008 to 2010, but some are still being made...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2009
- 2009 Titan Sidewinder Custom Pro Street Softail
- 2009 Titan Sidewinder Custom Softail Chopper
- 2009 Titan Sidewinder Rubber Mount Chopper
- 2009 Titan Von Zipper Bobber
- 2009 Travertson V-Rex
- 2009 Triumph America
- 2009 Triumph Bonneville
- 2009 Triumph Bonneville 50th
- 2009 Triumph Bonneville SE
- 2009 Triumph Bonneville T100
- 2009 Triumph Daytona 675
- 2009 Triumph Rocket III
- 2009 Triumph Rocket III Classic
- 2009 Triumph Rocket III Touring
- 2009 Triumph Scrambler
- 2009 Triumph Speed Triple
- 2009 Triumph Speedmaster
- 2009 Triumph Sprint ST
- 2009 Triumph Street Triple
- 2009 Triumph Street Triple R

