2009 Victory Vegas Low gallery
2009 Victory Vegas Low
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1634.00 ccm (99.71 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | V2 | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 101.0 x 102.0 mm (4.0 x 4.0 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 8.7:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 288.0 kg (634.9 pounds) |
| Seat height: | 640 mm (25.2 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,684 mm (66.3 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 90/90-21 |
| Rear tyre dimensions: | 180/55-B18 |
| Front brakes: | Single disc. 4-piston calipers |
| Rear brakes: | Single disc. 2-piston calipers |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 17.03 litres (4.50 gallons) |
| Color options: | Solid Black, Solid Blue Ice, Solid Pearl White, Solid Sunset Red. 2 tone Midnight Cherry/Pearl White w/ Carbon stripe, 2 tone Blue Ice/Pearl White w/ Carbon stripe. |
News
-
Victory V92C, a real American cruiser
2015-03-31 03:55:46
The Victory V92C was released in 2000. This motorcycle has a good potential and its shortcomings, which were identified by practices, were fixed in later models, starting with 2002. The original model has an engine with a displacement►
Read more...
-
Bultaco 125 Streaker: For those who love Spanish bikes
2015-03-18 21:11:50
Those of you who love Spanish bikes should know that the Spanish love bike riding and thus there are many bikes by Spanish manufacturers. Along with the legacy of greats like Derbi and Montesa you would find the...
Read more...
-
Brudeli 654L means Being Completely Different
2015-03-18 18:37:21
Do you have a fetish for unique things in life, even while it comes to the bikes? Then nothing can be a better option for you than choosing the Brudeli 654L. This model is something completely different from...
Read more...
-
Check Out this BucciMoto BR1E 125
2015-03-18 20:58:56
Those of you who want a bike that would never let you down should try out the BucciMoto BR1E 125. It is a bike that is suitable and comfortable for all persons, and it is nimble in traffic...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2009
- 2009 Hero Honda CD Dawn
- 2009 Hero Honda CD Deluxe
- 2009 Hero Honda Glamour
- 2009 Hero Honda Glamour 125 PGM-FI
- 2009 Hero Honda Hunk 150
- 2009 Hero Honda Karizma
- 2009 Hero Honda Passion Plus
- 2009 Hero Honda Passion Pro
- 2009 Hero Honda Pleasure
- 2009 Hero Honda Splendor NXG
- 2009 Hero Honda Splendor Plus
- 2009 Hero Honda Super Splendor 125
- 2009 Highland 450 MX
- 2009 Highland Dirt Trac 950
- 2009 Highland Super Motard 450
- 2009 Honda ANF125i Innova
- 2009 Honda Big Red
- 2009 Honda CB1000R
- 2009 Honda CB600F Hornet
- 2009 Honda CBF1000

