2009 Vectrix VX-1 gallery
2009 Vectrix VX-1
TYPE: Scooter
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1.00 ccm (0.06 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Electric | Stroke: | |
| Bore x stroke: | Gearbox: | ||
| Cooling system: | Air | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 227.0 kg (500.4 pounds) |
| Seat height: | 770 mm (30.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,525 mm (60.0 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-14 |
| Rear tyre dimensions: | 140/60-13 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Starter: | Electric |
| Color options: | Green, pearl, blue, red |
News
-
Vectrix Electric 3-Wheeler: it's time to care about the environment
2015-03-31 03:31:03
Electric maxi-scooter of Vectrix Electric 3-Wheeler appeared on the market recently. This is a good option completely clean urban transport, which in the presence of appropriate infrastructure is almost no way inferior to the conventional scooter, but without►
Read more...
-
Saxon Crown, a hell hound
2015-03-31 01:08:01
Saxon Crown series includes four generations of custom bikes, which can oustandingly impress with their design.
The first generation of Crown hit the market in 2008. This custom cruiser looks slim and elegant (although such description is...
Read more...
-
Sanglas 400 Y: created to face the world
2015-03-31 01:03:18
Sanglas is a name of motorcycle brand which was created in Barcelona in 1942, but its production had been already ceased in 1981.
The Sanglas bikes became famous thanks to their large enough engine as for their...
Read more...
-
Samurai Chopper Type 1 challenges the race
2015-03-31 00:57:18
Zero Engineering is a Japanese company which is engaged in designing of custom bikes since 1992. It was founded in the Japanese city of Okazaki. But now it has a full representation in the United States, located in...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2009
- 2009 Honda Zoomer
- 2009 Husaberg FE 450
- 2009 Husaberg FE 570
- 2009 Hyosung Aquila GV 250 EFI
- 2009 Hyosung FC-1
- 2009 Hyosung GT 125
- 2009 Hyosung GT 125 R
- 2009 Hyosung GT 250
- 2009 Hyosung GT 250 EFI
- 2009 Hyosung GT 250 R
- 2009 Hyosung GT 250 R EFI
- 2009 Hyosung GT 650
- 2009 Hyosung GT 650 EFI
- 2009 Hyosung GT 650 R
- 2009 Hyosung GT 650 R EFI
- 2009 Hyosung GV 125 C
- 2009 Hyosung GV 250
- 2009 Hyosung GV 650 Aguila
- 2009 Hyosung GV 650 EFI
- 2009 Hyosung MS3 125

