2010 Enfield Classic 350 gallery
2010 Enfield Classic 350
TYPE: Classic
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 346.00 ccm (21.11 cubic inches) | Power: | 19,8 |
| Engine type: | Single cylinder, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 70.0 x 90.0 mm (2.8 x 3.5 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 7.3:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 163.0 kg (359.4 pounds) |
| Seat height: | 800 mm (31.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,370 mm (53.9 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 3.25-19 |
| Rear tyre dimensions: | 110/90-18 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 14.50 litres (3.83 gallons) |
| Starter: | Electric & kick |
| Color options: | Red, black, white |
News
-
Enfield 350 Bullet Deluxe - A Silver Enfield Bullet
2015-03-26 00:59:25
The Enfield 350 Bullet Deluxe is one of the most popular motorcycles around; that is why one can tell about a "silver bullet" of the Enfield. It has such a classic look and feel to it and is►
Read more...
-
Victory V92C, a real American cruiser
2015-03-31 03:55:46
The Victory V92C was released in 2000. This motorcycle has a good potential and its shortcomings, which were identified by practices, were fixed in later models, starting with 2002. The original model has an engine with a displacement...
Read more...
-
Vibgyor Gallop 100: a classic parquet enduro
2015-03-31 03:52:52
Among two-wheelers, today become very popular heavy tourist or parquet Enduro (dual-purpose motorcycles, or universals). Vibgyor Gallop 100 is a stunning its example.
These types of motorcycles are very similar, despite their different tooling and handling characteristics. In...
Read more...
-
Vespa Cosa 200 GS: people like it!
2015-03-31 03:48:25
The Vespa scooters have been launched by the Italian Piaggio & Co already more than half a century. During this time, nobody from fans of such vehicles didn't dare to have doubts about the quality of scooters of...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2010
- 2010 Kawasaki VN1700 Voyager
- 2010 Kawasaki VN2000 Classic
- 2010 Kawasaki VN900
- 2010 Kawasaki VN900 Classic
- 2010 Kawasaki VN900 Custom
- 2010 Kawasaki Vulcan 1700 Classic
- 2010 Kawasaki Vulcan 1700 Classic LT
- 2010 Kawasaki Vulcan 1700 Nomad
- 2010 Kawasaki Vulcan 1700 Voyager
- 2010 Kawasaki Vulcan 2000
- 2010 Kawasaki Vulcan 2000 Classic
- 2010 Kawasaki Vulcan 2000 Classic LT
- 2010 Kawasaki Vulcan 500 LTD
- 2010 Kawasaki Vulcan 900 Classic
- 2010 Kawasaki Vulcan 900 Classic LT
- 2010 Kawasaki Vulcan 900 Custom
- 2010 Kawasaki Z1000
- 2010 Kawasaki Z750
- 2010 Kawasaki ZZR1400
- 2010 Keeway ARN 125

