2010 Kawasaki Z750 gallery
2010 Kawasaki Z750
TYPE: Naked bike
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 748.00 ccm (45.64 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | In-line four, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 68.4 x 50.9 mm (2.7 x 2.0 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 11.3:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 226.0 kg (498.2 pounds) |
| Seat height: | 815 mm (32.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,440 mm (56.7 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-ZR17 |
| Rear tyre dimensions: | 190/50-ZR17 |
| Front brakes: | Double disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 18.50 litres (4.89 gallons) |
| Starter: | Electric |
News
-
Riding through the busy roads Kawasaki Ninja 250R
2015-03-23 17:06:41
This Kawasaki Ninja 250R is an entry level sports bike which can be well ridden in traffic roads also. For those who want to taste the sports bike, feeling can go for this bike.
The Kawasaki Ninja►
Read more...
-
Gilera RX 125 Arizona handles well on the dirt courses
2015-03-27 23:08:59
The Gilera RX 125 Arizona was first produced in 1985 and is still in production today. This is a very popular offroad and Enduro bike.
It has been very popular among younger riders and avid bike collectors...
Read more...
-
Hunt the City with the Giantco Hunter City 125
2015-03-27 23:05:01
The Giantco Hunter City 125 is a great sports bike from 2010 and there are still versions of it being made today in China. It is a great bike to ride on the sports track, on dirt tracks,...
Read more...
-
Ghezzi-Brian Supertwin 1100 - cool to look, cool to handle
2015-03-27 22:09:27
The Ghezzi-Brian Supertwin 1100 is a very sporty muscular bike from 2011 that is still in production and manufacturing today.
With its very trendy and sporty look, it has become incredibly popular with the younger riders and...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2010
- 2010 GAS GAS EC 300 2T
- 2010 GAS GAS EC 300 2T Racing
- 2010 GAS GAS EC 300 2T Six-Days
- 2010 GAS GAS EC 450 4T
- 2010 GAS GAS Halley 125 2T
- 2010 GAS GAS Halley 125 4T
- 2010 GAS GAS Halley 450 4T
- 2010 GAS GAS MC 65 Cross Country
- 2010 GAS GAS SM 125 Halley
- 2010 GAS GAS SM 450 Supermotard
- 2010 GAS GAS TXT Boy 50 2T
- 2010 GAS GAS TXT Pro 125 2T
- 2010 GAS GAS TXT Pro 250 2T
- 2010 GAS GAS TXT Pro 280 2T
- 2010 GAS GAS TXT Pro 300 2T
- 2010 GAS GAS TXT Rookie 80 2T
- 2010 Generic Epico 50
- 2010 Generic Ideo 50
- 2010 Generic Onyx 50
- 2010 Generic ROC 50

