2010 Xingyue XY 400 gallery
2010 Xingyue XY 400
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 386.00 ccm (23.55 cubic inches) | Power: | 26,82 |
| Engine type: | Single cylinder, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 91.0 x 59.5 mm (3.6 x 2.3 inches) | Gearbox: | |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 138.0 kg (304.2 pounds) |
| Seat height: | 800 mm (31.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,500 mm (59.1 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 110/90-16 |
| Rear tyre dimensions: | 130/90-15 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 14.00 litres (3.70 gallons) |
| Starter: | Electric & kick |
News
-
Xingyue XY 250GY Dirt Bike shows the nature
2015-03-28 01:02:53
A custom bike is considered to be a bike that differs from standard models thanks to original changes and modifications.
As practice evidences, they often start from simple improvements in out appearance and could lead to complete►
Read more...
-
CF Moto V3 Sport - A wonderful sport bike in the market
2015-03-18 22:16:31
CF Moto V3 Sport is a sports bike that was introduced in the year 2010. It is a bike which is now been loved throughout the world because of its excellent service. Whoever bought this bike, he would...
Read more...
-
Horex 1400 TI showing off the sport spirit
2015-03-23 14:38:38
The Horex 1400 TI is a German assembled motorbike which serves for high performance with a four-stroke powered engine. The engine is a 1388 cc one with a fuel capacity of 36l. The body weight is around 296...
Read more...
-
An iconic choice - Brammo Empulse
2015-03-18 18:33:53
Looking for an electronic motorcycle that can offer a great performance without compromising on the look and feel of the vehicle, and then you should look no further than the Brammo Empulse. It is a great looking and...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2010
- 2010 KTM 250 SX-F
- 2010 KTM 300 EXC
- 2010 KTM 400 EXC
- 2010 KTM 450 EXC
- 2010 KTM 450 SMR
- 2010 KTM 450 SX-F
- 2010 KTM 50 SX
- 2010 KTM 530 EXC
- 2010 KTM 65 SX
- 2010 KTM 690 Duke
- 2010 KTM 690 Duke R
- 2010 KTM 690 Enduro
- 2010 KTM 690 Enduro R
- 2010 KTM 690 Rally Replica
- 2010 KTM 690 SMC
- 2010 KTM 690 Supermoto Limited Edition
- 2010 KTM 85 SX 17/14
- 2010 KTM 85 SX 19/16
- 2010 KTM 990 Adventure
- 2010 KTM 990 Adventure R

