2010 Xispa 25.com gallery
2010 Xispa 25.com
TYPE: Cross Minibike
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 25.00 ccm (1.53 cubic inches) | Power: | 2,3 |
| Engine type: | Single cylinder, two-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | Gearbox: | 1-speed | |
| Cooling system: | Air | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 30.0 kg (66.1 pounds) |
| Seat height: | 490 mm (19.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 800 mm (31.5 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 2.50-10 |
| Rear tyre dimensions: | 2.50-10 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 0.50 litres (0.13 gallons) |
| Starter: | Kick |
| Color options: | Red/white |
News
-
Xispa 25 reflecting a modern pitbike trend
2015-03-28 01:10:10
Pitbikes are considered to be a new trend in the modern production of motorcycles. These small-sized vehicles were specially designed for children as a way to teach them how to manage a real vehicle. But don't be afraid!►
Read more...
-
A radical extreme of Intrepid Resolute Chopper
2015-03-23 15:12:00
The Intrepid manufacturer came up with the very first twin cam powered production chopper. The bike has a number of available versions now.
The bike can be upgraded to an 117 and 124 inches from the basic...
Read more...
-
Alfer VR 250, a Spanish off-roader
2015-03-18 15:39:26
The Alfer VR 250 is made by a Spanish manufacturer and is considered one of the best off-road, dirt bikes on the market right now. It is very popular among new riders due to the easy control that...
Read more...
-
Fallen in Love with Boss Hoss BHC-3 ZZ4
2015-03-18 18:26:59
If you have fallen in love with the handsome hunks of the kingdom of biking, then this isn't rocket science that you will not be able to ignore the charm of Boss Hoss BHC-3 ZZ4. This bike is...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2010
- 2010 UM Renegade 200 LE
- 2010 UM REV 125
- 2010 UM REV 150
- 2010 UM SMF II 125
- 2010 UM SMF II 150
- 2010 UM V2C 650S
- 2010 UM V2S 250R
- 2010 UM V2S 650R
- 2010 UM Xtreet 125
- 2010 UM Xtreet 150
- 2010 UM Xtreet 180
- 2010 UM Xtreet 200
- 2010 UM Xtreet Sport 125
- 2010 UM Xtreet Sport 150
- 2010 Ural Gear Up 750
- 2010 Ural Patrol 750
- 2010 Ural Retro 750
- 2010 Ural Tourist 750
- 2010 Ural Wolf 750
- 2010 Vahrenkamp Diesel 462

