2010 Honda CBR600RR gallery
2010 Honda CBR600RR
TYPE: Sport
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 599.00 ccm (36.55 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | In-line four, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 67.0 x 42.5 mm (2.6 x 1.7 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 12.2:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 310.0 kg (683.4 pounds) |
| Seat height: | 820 mm (32.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,369 mm (53.9 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-ZR17 |
| Rear tyre dimensions: | 180/55-ZR17 |
| Front brakes: | Double disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 18.16 litres (4.80 gallons) |
| Color options: | Pearl Orange/Black, Leyla |
News
-
Honda CB125T2 glorifying roads
2015-03-23 14:29:46
This Honda CB125T2 bike is a complete vintage one with only a few left in the world today. This was first introduced in 1978 in the UK. Sporting a 125 cc engine, this decently designed bike is well►
Read more...
-
The Korean sports bike Hyosung GT250R
2015-03-23 14:51:34
The Korean made Hyosung GT250R bike is a modern design of sports bike which touched the hearts of all fancy bike lovers.
The bike has a mean look with a nicely chunked body and has a powerful...
Read more...
-
Go the Distance, Go with the Mahindra Duro Scooter Bike
2015-03-24 01:44:48
Mahindra Duro is a four-stroke scooter manufactured in India. The bike has a 125cc, 8 bhp engine that can muscle through tough terrain. This is highly supported
This is highly supported with the engine which kicks off...
Read more...
-
The high performing scooty Innoscooter EM 2500 L
2015-03-23 15:03:25
The scooter by Innoscooter is made colourful enough to attract the passerby. With a colour option of blue and silver, red and black, yellow and black, this bike is merely weighing 85 kg. It has an automatic gearbox...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2010
- 2010 Kymco Zing II 125 E3
- 2010 Lambretta Due 50
- 2010 Lambretta Pato 125
- 2010 Lambretta Pato 50
- 2010 Lambretta Uno 150
- 2010 Lambretta Uno 50
- 2010 Lauge Jensen 1800
- 2010 Lehman Trikes Crossbow
- 2010 Lehman Trikes Jackal Boulevard
- 2010 Lehman Trikes Monarch II Gold Wing
- 2010 Lehman Trikes PitBoss
- 2010 Lehman Trikes Raider Sportster
- 2010 Lehman Trikes Renegade Dyna
- 2010 Lehman Trikes Renegade Road Glide
- 2010 Lehman Trikes Renegade Road King
- 2010 Lehman Trikes Tramp Boulevard
- 2010 Leonhardt Gunbus 410
- 2010 Lifan LF250 Delta
- 2010 Linhai Drive In 125
- 2010 Linhai Drive In 150

