2010 Big Dog K-9 gallery
2010 Big Dog K-9
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1917.00 ccm (116.98 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | V2, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 104.8 x 111.1 mm (4.1 x 4.4 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Compression: | 9.6:1 | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 318.0 kg (701.1 pounds) |
| Seat height: | 616 mm (24.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 2,083 mm (82.0 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | MH90-21 |
| Rear tyre dimensions: | 300/35-R18 |
| Front brakes: | Single disc. 4-piston diff bore |
| Rear brakes: | Single disc. 4-piston |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 16.60 litres (4.39 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Silver/black. |
News
-
The hidden shock suspension of Big Dog K-9
2015-03-18 17:58:01
This bike is a 2006 model with hidden shocks for its rear suspension. No doubt, this gives the experience of a smooth drive. For those bikers who need a comfortable, smooth ride, the Big Dog K-9 motorbike is►
Read more...
-
Turn Obstacles to Zero with Vintage Malaguti 125 YLC
2015-03-24 01:57:29
Malaguti 125 YLC is built as an enduro bike. Manufactured 1987 in Italy, its popularity has spread amongst off-road enthusiasts since it was first out in the market and works same until now.
As per proven reviews,...
Read more...
-
Round&round with Aspes Elios
2015-03-18 17:02:50
Aspes Elios is an all round bike built with an electric engine. The engine produces a maximum peak output power of 0.34 HP. Its dry weight is at 25 kg and has a 7-speed gear box; therefore, it...
Read more...
-
Benelli TnT 1130 - a Funky Stylish Boy
2015-03-18 17:33:29
One of the striking features of the bike by DSK, Benelli TnT 1130 is its design and look. For those bike enthusiasts who are looking for the one of the best combination of performance and design, then this...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2010
- 2010 Megelli Naked Streetbike 125S
- 2010 Megelli Sportbike 125 R
- 2010 Megelli Supermoto 125 m
- 2010 Metisse Desert Racer
- 2010 Mikilon D10 250S
- 2010 Mikilon D32 250
- 2010 Mission One
- 2010 Moto Gima Classic
- 2010 Moto Guzzi 1200 Sport 4V
- 2010 Moto Guzzi Bellagio
- 2010 Moto Guzzi Breva 1100
- 2010 Moto Guzzi Breva 750
- 2010 Moto Guzzi Breva 850
- 2010 Moto Guzzi California Classic
- 2010 Moto Guzzi California Vintage
- 2010 Moto Guzzi Griso 8V
- 2010 Moto Guzzi Griso 8V Special Edition
- 2010 Moto Guzzi MGS-01 Corsa
- 2010 Moto Guzzi Nevada Classic 750
- 2010 Moto Guzzi Norge 1200 GT

