2010 Vespa LXV 150 gallery
2010 Vespa LXV 150
TYPE: Scooter
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 150.00 ccm (9.15 cubic inches) | Power: | 11,66 |
| Engine type: | Single cylinder, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 62.5 x 48.5 mm (2.5 x 1.9 inches) | Gearbox: | Automatic |
| Cooling system: | Air | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 110.0 kg (242.5 pounds) |
| Seat height: | 785 mm (30.9 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,280 mm (50.4 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 110/70-11 |
| Rear tyre dimensions: | 120/70-10 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Other specs | |
|---|---|
| Starter: | Electric & kick |
| Color options: | Portfino green, Sienna ivory |
News
-
Vespa Cosa 200 GS: people like it!
2015-03-31 03:48:25
The Vespa scooters have been launched by the Italian Piaggio & Co already more than half a century. During this time, nobody from fans of such vehicles didn't dare to have doubts about the quality of scooters of►
Read more...
-
A custom-made chopper of Exile Cycles Bar Hopper
2015-03-27 01:53:49
The Exile Cycles Bar Hopper is one of the best bikes on the market today. It was widely made and sold in 2010, but is still being sold all over the world.
The Exile Cycles Bar Hopper...
Read more...
-
Evolve Helium - for the fans of open roads
2015-03-27 01:46:35
The Evolve Helium is a very lightweight frame. It is a scooter from 2012 and runs on an electric engine. This is a very trendy and popular scooter among new riders and veteran collectors as well.
One...
Read more...
-
Be on trend with E-Tropolis Future!
2015-03-27 01:42:19
E-Tropolis Future is a very trendy, electric scooter. This scooter came out in the mid 2000’s with production starting in 2011. This scooter has an electric engine and can go up to 28 to 38 miles per hour.
...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2010
- 2010 Kymco Jetix 125
- 2010 Kymco Jetix 150
- 2010 Kymco Jetix 50
- 2010 Kymco KR Naked 125
- 2010 Kymco KR Sport 125
- 2010 Kymco Like 50 4T
- 2010 Kymco Many 100 Fi
- 2010 Kymco Movie S
- 2010 Kymco Myroad 700i
- 2010 Kymco Nexxon 125 E3
- 2010 Kymco Nexxon 50
- 2010 Kymco People 150
- 2010 Kymco People 50
- 2010 Kymco People S 200
- 2010 Kymco People S 250
- 2010 Kymco Pulsar
- 2010 Kymco Quannon 125 E3
- 2010 Kymco Quannon 150
- 2010 Kymco Quannon Naked 125
- 2010 Kymco Sento

