2010 Samurai Chopper Type 7 gallery
2010 Samurai Chopper Type 7
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1202.00 ccm (73.35 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | V2, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 88.9 x 96.8 mm (3.5 x 3.8 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 9.7:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 205.0 kg (451.9 pounds) |
| Seat height: | 700 mm (27.6 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,610 mm (63.4 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 4.50-18 |
| Rear tyre dimensions: | 4.50-18 |
| Front brakes: | Single disc. HD 1-Piston |
| Rear brakes: | Single disc. Wilwood 2-P |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 8.00 litres (2.11 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Greenish brown/Ivory, Metallic Cocoa/Ivory |
News
-
Samurai Chopper Type 1 challenges the race
2015-03-31 00:57:18
Zero Engineering is a Japanese company which is engaged in designing of custom bikes since 1992. It was founded in the Japanese city of Okazaki. But now it has a full representation in the United States, located in►
Read more...
-
The highly controlled ride on Bimota DB7
2015-03-18 18:02:07
The Bimota DB7 is the choice of the sportsmen. This bike offers the best of modern equipments combined with style, passion and the high performing body. This bike can be considered as the high-speed bike that one can...
Read more...
-
Bultaco 125 Streaker: For those who love Spanish bikes
2015-03-18 21:11:50
Those of you who love Spanish bikes should know that the Spanish love bike riding and thus there are many bikes by Spanish manufacturers. Along with the legacy of greats like Derbi and Montesa you would find the...
Read more...
-
Brudeli 654L means Being Completely Different
2015-03-18 18:37:21
Do you have a fetish for unique things in life, even while it comes to the bikes? Then nothing can be a better option for you than choosing the Brudeli 654L. This model is something completely different from...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2010
- 2010 Izuka YY150-12A
- 2010 Izuka YY150-21C
- 2010 Jawa-CZ 125 Sport
- 2010 Jawa-CZ 50 Robby
- 2010 Johnny Pag Barhog
- 2010 Johnny Pag FX-3
- 2010 Johnny Pag Police/Escort
- 2010 Johnny Pag Pro Street
- 2010 Johnny Pag Raptor
- 2010 Johnny Pag Raptor-X
- 2010 Johnny Pag Spyder
- 2010 Jonway GTS 500
- 2010 Kawasaki 1400 GTR
- 2010 Kawasaki Concours14
- 2010 Kawasaki Concours14 ABS
- 2010 Kawasaki D-Tracker125
- 2010 Kawasaki Eliminator 125
- 2010 Kawasaki ER-6f
- 2010 Kawasaki ER-6n
- 2010 Kawasaki KLR650

