2011 Samurai Chopper Type 6 gallery
2011 Samurai Chopper Type 6
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1524.09 ccm (93.00 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | V2, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 92.2 x 114.3 mm (3.6 x 4.5 inches) | Gearbox: | |
| Cooling system: | Compression: | 8.2:1 | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 239.5 kg (528.0 pounds) |
| Seat height: | 686 mm (27.0 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,600 mm (63.0 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 500-16 |
| Rear tyre dimensions: | 500-16 |
| Front brakes: | Single disc. HD 1-Piston |
| Rear brakes: | Single disc. Wilwood 2-P |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 7.94 litres (2.10 gallons) |
| Starter: | Electric & kick |
| Color options: | Black, Green, Brown |
News
-
Samurai Chopper Type 1 challenges the race
2015-03-31 00:57:18
Zero Engineering is a Japanese company which is engaged in designing of custom bikes since 1992. It was founded in the Japanese city of Okazaki. But now it has a full representation in the United States, located in►
Read more...
-
CCM 604 R: Cheap yet good motorcycle
2015-03-18 22:09:27
You would find the CCM 604 R is available in various styles. But all the bikes have the same build with the Rotax motor essentially and excellent suspension propelling as well. It has the powerful Suzuki engine which...
Read more...
-
A tiny Lifan 250-4 providing an excellent performance
2015-03-23 22:36:52
Those of thoughtful and careful drivers who love to have a bike that is not only stylish but also provides excellent performance they can try out Lifan 250-4. If it is tried once no owner would want to...
Read more...
-
Excellent pleasure with KTM 1190 Adventure
2015-03-23 17:38:57
Those of you who are searching not only the bike best for adventure sport but also the world’s safest motorcycle can go for the KTM 1190 Adventure. The company KTM had brought its first model 1190 Adventure this...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2011
- 2011 Tauris Cubana 125 4T
- 2011 Tauris Cubana 50 4T
- 2011 Tauris Fiera 125 4T
- 2011 Tauris Fiera 125 Xtreme 4T
- 2011 Tauris Fiera 50 2T
- 2011 Tauris Fiera 50 Xtreme 2T
- 2011 Tauris Fuego 50 2T
- 2011 Tauris Matador 125
- 2011 Tauris Mistral 50 2T
- 2011 Tauris Samba 50 2T Racing
- 2011 Tauris Strada 125 4T
- 2011 Tauris Strada 50 2T
- 2011 Terra Modena 198
- 2011 TGB 101S 50
- 2011 TGB Bull 125 RS
- 2011 TGB Bull 50 RS
- 2011 TGB Express 125
- 2011 TGB Express 50
- 2011 TGB Hook 125
- 2011 TGB Hook 50

