2010 Voxan VX-10 gallery
2010 Voxan VX-10
TYPE: Naked bike
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 996.00 ccm (60.78 cubic inches) | Power: | 100 |
| Engine type: | V2, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 98.0 x 66.0 mm (3.9 x 2.6 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 10.5:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 221.0 kg (487.2 pounds) |
| Seat height: | 800 mm (31.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,475 mm (58.1 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-ZR17 |
| Rear tyre dimensions: | 180/55-ZR17 |
| Front brakes: | Double disc. Bremo, 4-piston calipers |
| Rear brakes: | Single disc. Bremo, 2-piston calipers |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 18.60 litres (4.91 gallons) |
| Starter: | Electric |
News
-
Voxan V2 Cafe Racer: still remains in memory of bikers
2015-03-31 04:16:23
Beginning in 1995, the company Voxan slowly, but surely, went to mass production.
Eighteen months later, in may 1997, it presented the first concept and successfully completed the testing and debugging of the new engine. In September►
Read more...
-
The king BMC Choppers Big Daddy
2015-03-18 18:10:03
This bike is one of the bravest as well as the highest rated choppers in the bike manufacturing history. The 6 speed transmission and v2 two-stroke engines with a tank capacity of 15.56 L gives the opportunity to...
Read more...
-
The Bikers Dream Hero Honda CBZ
2015-03-21 17:06:03
This dream bike came into existence in the year 1999. Hero Honda was manufactured by none other than the Hero MotoCorp. This bike can attain a high speed of 111km per hour. The body has been designed beautifully...
Read more...
-
AJP PR4 Enduro - for those who love riding
2015-03-18 15:28:44
The AJP PR4 Enduro that made in Portugal is a great bike both for the beginners as well as those riders who genuinely just love to ride. This bike features Paioli suspension and a see-thru gas tank that...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2010
- 2010 AJS 125 Eco Commuter
- 2010 AJS Exactly 125
- 2010 AJS Exactly 50
- 2010 AJS JSM Motard 125
- 2010 AJS JSM Trail 125
- 2010 AJS NAC12 125
- 2010 AJS Regal-Raptor Daytona 125
- 2010 AJS Regal-Raptor DD125 MK2
- 2010 AJS Regal Raptor DD50E-2
- 2010 AJS Regal-Raptor Eos-125 Mk2
- 2010 Alfer VR 2000 Enduro
- 2010 Alfer VR 2000 Supermotard
- 2010 American IronHorse Slammer Base
- 2010 Aprilia Atlantic 300
- 2010 Aprilia Dorsoduro 750
- 2010 Aprilia Dorsoduro 750 ABS
- 2010 Aprilia Dorsoduro 750 Factory
- 2010 Aprilia Mana 850
- 2010 Aprilia Mana 850 GT ABS
- 2010 Aprilia MXV 4.5

