2010 Vespa LX 125 4T gallery
2010 Vespa LX 125 4T
TYPE: Scooter
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 125.00 ccm (7.63 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 62.5 x 48.5 mm (2.5 x 1.9 inches) | Gearbox: | Automatic |
| Cooling system: | Air | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 110.0 kg (242.5 pounds) |
| Seat height: | 775 mm (30.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,280 mm (50.4 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 110/70-11 |
| Rear tyre dimensions: | 120/70-10 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 8.50 litres (2.25 gallons) |
| Starter: | Electric & kick |
| Color options: | Blu Midnight |
News
-
Vespa Cosa 200 GS: people like it!
2015-03-31 03:48:25
The Vespa scooters have been launched by the Italian Piaggio & Co already more than half a century. During this time, nobody from fans of such vehicles didn't dare to have doubts about the quality of scooters of►
Read more...
-
What can Kreidler Mustang 125 provide to you?
2015-03-23 17:33:43
Are you looking for a classic bike, a real Mustang wheeler? Then you have it now with the Kreidler Mustang 125. It is a wonderful bike with all the special specifications that you need for a good bike...
Read more...
-
Riding the soulful Borile B500CR
2015-03-18 18:22:08
The bike by Borile came in the year 2010. The lightweight bike, with a body weighing 106 kg in dry condition, gives the bikers their soul company in their tours on roads. With a powerful four-stroke single cylinder engine...
Read more...
-
Atk NX 250: A Time Tested Bike
2015-03-18 17:06:47
The ATK NX 250 is a popular vintage bike. It has started production on 1987 and originals have been a scarce find which makes it a whole lot more expensive than recently built ones. Nevertheless, collectors still consider...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2010
- 2010 Beta Minicross R 125
- 2010 Beta Minicross R150
- 2010 Beta Minitrial
- 2010 Beta RE 125 4T
- 2010 Beta RR 125 4T Motard
- 2010 Beta RR 4T 400
- 2010 Beta RR 4T 450
- 2010 Beta RR 4T 525
- 2010 Beta RR 50 Motard
- 2010 Beta RR 50 Motard Track
- 2010 Beta RR Enduro 4T 125
- 2010 Beta RR Enduro 50
- 2010 Beta RR Enduro 50 Racing
- 2010 Beta RR Enduro 50 Standard
- 2010 Beta RR Motard 50 Standard
- 2010 Beta Urban 125
- 2010 Beta Urban 125 Special
- 2010 Beta Urban 200
- 2010 Beta Urban 200 Special
- 2010 Big Bear Choppers Athena 100 Smooth Carb

