2010 KTM 990 Supermoto R gallery
2010 KTM 990 Supermoto R
TYPE: Super motard
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 999.00 ccm (60.96 cubic inches) | Power: | 113,98 |
| Engine type: | Twin, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 101.0 x 62.4 mm (4.0 x 2.5 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 11.5:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 189.0 kg (416.7 pounds) |
| Seat height: | 875 mm (34.4 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,510 mm (59.4 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-17 |
| Rear tyre dimensions: | 70/17-180 |
| Front brakes: | Double disc. 2 x Brembo four piston fixed-caliper, radially bolted |
| Rear brakes: | Single disc. Brembo 2-piston floating caliper, brake disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 15.00 litres (3.96 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Gray/orange/black |
News
-
Excellent pleasure with KTM 1190 Adventure
2015-03-23 17:38:57
Those of you who are searching not only the bike best for adventure sport but also the world’s safest motorcycle can go for the KTM 1190 Adventure. The company KTM had brought its first model 1190 Adventure this►
Read more...
-
The way we like to ride the Moto Gima Classic
2015-03-30 03:21:41
A vibrant color and an awesome look, what does it mean? Only one - we deal with the Moto Gima Classic!
Moto Gima Classic model is a classic (sorry for my tautology!) bike from 2010. It features...
Read more...
-
Montesa Cota 315 R, a low-hanging fruit
2015-03-30 03:14:31
The Montesa Cota 315 R is a trial bike from 2001. It was very popular among many different split-levelled riders.
The young riders love it because of how little effort is required to handle and how easy...
Read more...
-
Go wild on the track with Mondial Piega 1000
2015-03-30 03:09:04
Riders go wild with this model, and it is quite understandable! The Mondial Piega 1000 is a bike from 2002 that is not only sporty, but very sleek and refined model.
Young riders love this awesome bike...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2010
- 2010 Big Bear Choppers Venom ProStreet 100 Smooth Carb
- 2010 Big Bear Choppers Venom ProStreet 100 Smooth EFI
- 2010 Big Dog Bulldog
- 2010 Big Dog Coyote
- 2010 Big Dog K-9
- 2010 Big Dog Mastiff
- 2010 Big Dog Pitbull
- 2010 Big Dog Ridgeback
- 2010 Big Dog Wolf
- 2010 Bimota DB5R
- 2010 Bimota DB5S
- 2010 Bimota DB6 Delirio
- 2010 Bimota DB6R
- 2010 Bimota DB7
- 2010 Bimota DB7 Oronero
- 2010 Bimota Tesi 3D
- 2010 Blata Enduro 125 BXE
- 2010 Blata Motard 125 BXM
- 2010 BMC Choppers Big Daddy
- 2010 BMC Choppers Big Daddy ST

