2010 KTM 250 EXC-F gallery
2010 KTM 250 EXC-F
TYPE: Enduro
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 248.60 ccm (15.17 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 76.0 x 54.8 mm (3.0 x 2.2 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 12.8:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 105.7 kg (233.0 pounds) |
| Seat height: | 985 mm (38.8 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,475 mm (58.1 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 90/90-21 |
| Rear tyre dimensions: | 120/90-18 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 9.20 litres (2.43 gallons) |
| Starter: | Electric & kick |
| Color options: | Orange/black/gray |
News
-
Excellent pleasure with KTM 1190 Adventure
2015-03-23 17:38:57
Those of you who are searching not only the bike best for adventure sport but also the world’s safest motorcycle can go for the KTM 1190 Adventure. The company KTM had brought its first model 1190 Adventure this►
Read more...
-
Sanglas 400 Y: created to face the world
2015-03-31 01:03:18
Sanglas is a name of motorcycle brand which was created in Barcelona in 1942, but its production had been already ceased in 1981.
The Sanglas bikes became famous thanks to their large enough engine as for their...
Read more...
-
Samurai Chopper Type 1 challenges the race
2015-03-31 00:57:18
Zero Engineering is a Japanese company which is engaged in designing of custom bikes since 1992. It was founded in the Japanese city of Okazaki. But now it has a full representation in the United States, located in...
Read more...
-
Sachs SR 125: better than just a bike
2015-03-31 00:50:14
Even if you're a balanced and brooked no fuss person who used to ride slowly, this Sachs SR 125 bike will make you change your usual style. At the moment when you take the wheel of this "crazy...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
-
Beta Urban 200 Special
-
Big Bear Choppers Athena ProStreet 100 Carb
-
Big Bear Choppers Devil´s Advocate 100 EFI
Other motorcycles in 2010
- 2010 Xispa Chrono 125.com
- 2010 Xispa EnduCross 50
- 2010 Xispa EnduCross 50x4T
- 2010 Xispa R125
- 2010 Xispa R250
- 2010 Xispa R280
- 2010 Xmotos X33 MD125
- 2010 Xmotos XP 125P
- 2010 Xmotos XPR 125
- 2010 Xmotos XTR 125
- 2010 Xmotos XTR 250W
- 2010 Xmotos XZ 250R
- 2010 Xmotos XZP 250W
- 2010 Yamaha Aerox R
- 2010 Yamaha BWs
- 2010 Yamaha BWs 12
- 2010 Yamaha BWs 125
- 2010 Yamaha BWs Naked
- 2010 Yamaha BWs Next Generation
- 2010 Yamaha C3

