2010 Dafra Zig Cub 100 gallery
2010 Dafra Zig Cub 100
TYPE: Scooter
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 101.80 ccm (6.21 cubic inches) | Power: | 7,8 |
| Engine type: | Single cylinder, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 49.0 x 54.0 mm (1.9 x 2.1 inches) | Gearbox: | |
| Cooling system: | Air | Compression: | 9.0:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 95.0 kg (209.4 pounds) |
| Seat height: | 760 mm (29.9 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,190 mm (46.9 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 2.50-17 |
| Rear tyre dimensions: | 2.75-17 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 4.00 litres (1.06 gallons) |
| Starter: | Electric & kick |
| Color options: | Red, blue, yellow, black |
News
-
Choosing a sporting Dafra Speed 150, you should know this!
2015-03-24 18:48:35
For fans of sporting bikes and dirt track racing, the Dafra Speed 150 is one of the best bikes on the market today.
These bikes have been made and manufactured for quite a few decades. The Dafra Speed►
Read more...
-
Titan YZF 1000 R Thunder Ace takes the best
2015-03-31 03:02:44
Titan YZF 1000 R Thunder Ace can be described as a hybrid of a sports bike and a cruiser, but not in appearance, but in its technical possibilities.
Thunder Ace let the racer moving with comfort over...
Read more...
-
TGB Bullet 50 will surprise you with its speed
2015-03-31 02:59:24
TGB Bullet 50 is a scooter of the high class, which can be classified to the classics sports bikes from Australia.
And if you examine the standard equipment of this scooter, it would immediately become clear that...
Read more...
-
A sporty guy of Terra Modena 198
2015-03-31 02:55:13
Sports bikes as a kind of vehicles are worth of special attention. Thanking to them the passion to ride a motorcycle at high speed transformed into racing as kind of sport.
Since then manufacturers began to produce...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2010
- 2010 PGO X-Hot 50
- 2010 Piaggio Beverly Tourer 300
- 2010 Piaggio Carnaby Cruiser 300
- 2010 Piaggio Fly 125
- 2010 Piaggio Fly 50
- 2010 Piaggio Liberty 125
- 2010 Piaggio Liberty 150
- 2010 Piaggio Liberty 50 2T
- 2010 Piaggio MP3 125ie
- 2010 Piaggio MP3 400 LT
- 2010 Piaggio MP3 400ie
- 2010 Piaggio MP3 500
- 2010 Piaggio Mp3 Hybrid 125
- 2010 Piaggio MP3 LT 300
- 2010 Piaggio NRG Power DD
- 2010 Piaggio Typhoon 50
- 2010 Piaggio X7 Evo 300ie
- 2010 Piaggio XEvo 125
- 2010 Piaggio XEvo 250
- 2010 Piaggio XEvo 400

