2011 Dafra Zig gallery
2011 Dafra Zig
TYPE: Scooter
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 101.80 ccm (6.21 cubic inches) | Power: | 7,8 |
| Engine type: | Single cylinder, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 49.0 x 54.0 mm (1.9 x 2.1 inches) | Gearbox: | 4-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 9.0:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 95.0 kg (209.4 pounds) |
| Seat height: | 760 mm (29.9 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,190 mm (46.9 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 2.50-17 |
| Rear tyre dimensions: | 2.75-17 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 4.00 litres (1.06 gallons) |
| Starter: | Electric & kick |
| Color options: | Red, blue, black |
News
-
Choosing a sporting Dafra Speed 150, you should know this!
2015-03-24 18:48:35
For fans of sporting bikes and dirt track racing, the Dafra Speed 150 is one of the best bikes on the market today.
These bikes have been made and manufactured for quite a few decades. The Dafra Speed►
Read more...
-
MV Agusta Brutale improving efficiency
2015-03-30 15:24:39
The fans of brutal Italian bikes would surely love this MV Agusta Brutale - just look at the brand name!
The MV Agusta Brutale is a naked bike from 2013. The MV Agusta Brutale is valued at $11,998...
Read more...
-
MuZ TS 125 imposing in form
2015-03-30 15:18:34
The MuZ TS 125 is a very classic bike that was first made and sold in 1981. This bike handles incredibly easy, and a lot of the skillful riders really like the way it rides and handles.
...
Read more...
-
Alabama-built Motus MST hits the city streets!
2015-03-30 15:11:34
Hitting the streets with Motus MST is a kid stuff.
The Motus MST is a current bike that is made in Alabama. The Motus MST is a V4, liquid cooled bike. The wheels are forged, aluminum OZ...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2011
- 2011 E-Ton E-MO EV3C
- 2011 E-Ton E-MO Plus EV3E
- 2011 E-Ton E-MO Plus Jr. EV3D
- 2011 E-Tropolis Future
- 2011 E-Tropolis Retro
- 2011 Ecosse Iconoclast
- 2011 Ecosse Spirit ES1
- 2011 Ecosse The Heretic
- 2011 Ecosse Titanium
- 2011 Ecosse Titanium Race
- 2011 Ecosse Titanium RR
- 2011 Enfield Bullet 350 UCE
- 2011 Enfield Bullet C5 Military
- 2011 Enfield Bullet Classic 500
- 2011 Enfield Bullet Electra Deluxe
- 2011 Enfield Bullet Electra EFI
- 2011 Enfield Bullet Electra Scrambler
- 2011 Enfield Bullet G5 Classic EFI
- 2011 Enfield Bullet G5 Deluxe EFI
- 2011 Enfield Classic 350

