2011 Dafra Apache150 gallery
2011 Dafra Apache150
TYPE: Sport
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 147.50 ccm (9.00 cubic inches) | Power: | 14 |
| Engine type: | Single cylinder, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 57.0 x 57.8 mm (2.2 x 2.3 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 9.5:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 130.0 kg (286.6 pounds) |
| Seat height: | 790 mm (31.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,300 mm (51.2 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 90/90-R17 |
| Rear tyre dimensions: | 100/80-R18 |
| Front brakes: | Single disc. 2-piston |
| Rear brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 16.00 litres (4.23 gallons) |
| Starter: | Electric & kick |
| Color options: | Red, gray, yellow, black |
News
-
Choosing a sporting Dafra Speed 150, you should know this!
2015-03-24 18:48:35
For fans of sporting bikes and dirt track racing, the Dafra Speed 150 is one of the best bikes on the market today.
These bikes have been made and manufactured for quite a few decades. The Dafra Speed►
Read more...
-
Retro Mototrans 350 Vento with original engine design
2015-03-30 14:55:40
When dealing with Ducati, it means everything and even more. Ducati Mototrans proves it best.
The Mototrans 350 Vento is a classic bike from 1980. This bike is very popular with older riders who love the way...
Read more...
-
Spain sightseeings: Corrida or Motorhispania Furia Cross?
2015-03-30 14:49:14
Being reliable and light-weighted, Motorhispania Furia Cross is appreciated by these traits.
It was first made and sold in Spain in 2012. It is an Enduro and off-roading bike and has amazing handling. It has a single...
Read more...
-
an Italian Passion of Motom Dolcevita
2015-03-30 14:42:45
The Motom Dolcevita is an Italian scooter with which one can fully express all the passion to riding and love of life.
It was produced and manufactured in 2010. Dolcevita has a single cylinder, four-stroke engine and...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2011
- 2011 Honda CRF100F
- 2011 Honda CRF150F
- 2011 Honda CRF150R
- 2011 Honda CRF150R Expert
- 2011 Honda CRF230F
- 2011 Honda CRF230L
- 2011 Honda CRF230M
- 2011 Honda CRF250R
- 2011 Honda CRF250X
- 2011 Honda CRF450R
- 2011 Honda CRF450X
- 2011 Honda CRF50F
- 2011 Honda CRF70F
- 2011 Honda CRF80F
- 2011 Honda Crossrunner
- 2011 Honda Dio
- 2011 Honda DN-01
- 2011 Honda Elite
- 2011 Honda Faze
- 2011 Honda Faze ABS

