2011 Dafra Citycom 300i gallery
2011 Dafra Citycom 300i
TYPE: Scooter
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 263.70 ccm (16.09 cubic inches) | Power: | 22,66 |
| Engine type: | Single cylinder, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 73.0 x 63.0 mm (2.9 x 2.5 inches) | Gearbox: | Automatic |
| Cooling system: | Air | Compression: | 10.1:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 182.0 kg (401.2 pounds) |
| Seat height: | 800 mm (31.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,445 mm (56.9 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 110/70-16 |
| Rear tyre dimensions: | 130/70-16 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 10.00 litres (2.64 gallons) |
| Starter: | Electric & kick |
| Color options: | Blue, white, black |
News
-
Choosing a sporting Dafra Speed 150, you should know this!
2015-03-24 18:48:35
For fans of sporting bikes and dirt track racing, the Dafra Speed 150 is one of the best bikes on the market today.
These bikes have been made and manufactured for quite a few decades. The Dafra Speed►
Read more...
-
An incredibly popular Confederate P120 Fighter motorcycle!
2015-03-24 16:16:18
This motorcycle is one of the most "darling child" among bike enthusiasts.
The Confederate P120 Fighter has a torque of 135 lbs and features a V-twin, 160 horsepower engine. Its chassis is made of an air-craft grade...
Read more...
-
Atlas Honda CG 125: A four-stroke, general purpose bike
2015-03-18 17:10:16
The Atlas Honda CG 125 - Millennium Power is designed for general purposes as a standard or naked. The bike is mainly built with touring capabilities for its category. It functions with a single cylinder, four strokes. Though...
Read more...
-
Adly Silver Fox 50, a reliable friend
2015-03-18 15:16:11
For anyone looking for a smaller yet reliable scooter, the Adly Silver Fox 50 is a great buy. This scooter has been manufactured for many years all over the world and is a great beginner scooter for anyone...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2011
- 2011 Garelli GSP 50
- 2011 Garelli XOe
- 2011 GAS GAS EC 125 2T Six-Days
- 2011 GAS GAS EC 125 Racing
- 2011 GAS GAS EC 200 Six-Days
- 2011 GAS GAS EC 250 2T
- 2011 GAS GAS EC 250 2T E
- 2011 GAS GAS EC 250 2T Six-Days
- 2011 GAS GAS EC 250 4T
- 2011 GAS GAS EC 250 Racing
- 2011 GAS GAS EC 300 2T
- 2011 GAS GAS EC 300 2T E
- 2011 GAS GAS EC 300 2T Six-Days
- 2011 GAS GAS EC 300 Nambotin
- 2011 GAS GAS EC 300 Racing
- 2011 GAS GAS EC 450 4T
- 2011 GAS GAS TXT 250 Pro
- 2011 GAS GAS TXT 280 Pro
- 2011 GAS GAS TXT 300 Pro
- 2011 GAS GAS TXT 300 Pro Racing

