2011 Honda CBR125R gallery
2011 Honda CBR125R
TYPE: Sport
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 124.70 ccm (7.61 cubic inches) | Power: | 13,41 |
| Engine type: | Single cylinder, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 58.0 x 47.2 mm (2.3 x 1.9 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 11.0:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 127.3 kg (280.6 pounds) |
| Seat height: | 776 mm (30.6 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,294 mm (50.9 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 80/90-M17 |
| Rear tyre dimensions: | 100/80-M17 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 10.00 litres (2.64 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Blue/white/red |
News
-
Honda CB125T2 glorifying roads
2015-03-23 14:29:46
This Honda CB125T2 bike is a complete vintage one with only a few left in the world today. This was first introduced in 1978 in the UK. Sporting a 125 cc engine, this decently designed bike is well►
Read more...
-
Riding the terrain with a powerful Loncin LX 200 GY-4A
2015-03-23 23:02:58
The bike has been developed by the Loncin manufacturers in the year 2005. It has a single cylinder four-stroke 194 cc engine. The Loncin LX 200 GY-4A bike is categorized under supermotard sports bikes. It can deliver a...
Read more...
-
Cheetah Trike Chopper ensures the rider
2015-03-18 22:36:52
The Cheetah Trike Chopper is a three wheeler motorcycle produced and manufactured since 1974. It is famous for its three-wheeler style of riding. The motorcycle has an amazing performance, and steering is heaven as it’s quite easy for...
Read more...
-
BSA SR 500 Gold - For the Lovers of Classics
2015-03-18 18:40:20
If you are a true classic bike lover, then there can be no alternative to a BSA SR 500 Gold. This is one of the bike models that will remind you the retro bikes of several decades ago....
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2011
- 2011 Brammo Empulse 8.0
- 2011 Brammo Enertia
- 2011 Brammo Enertia Plus
- 2011 Brudeli 654L
- 2011 BSA Motors Diva
- 2011 BSA Motors Roamer Able
- 2011 BSA Motors Roamer Nuo
- 2011 BSA Motors Roamer Nxg
- 2011 BSA Motors Smile
- 2011 BSA Motors Street Rider
- 2011 Cagiva Mito SP525
- 2011 Cagiva Raptor 125
- 2011 Can-Am Spyder Roadster RS
- 2011 Can-Am Spyder Roadster RT
- 2011 Can-Am Spyder Roadster RT Limited
- 2011 CCM C-XR230-E
- 2011 CCM R35
- 2011 CCM SM125
- 2011 CCM SR40
- 2011 Chang-Jiang Jawa 353 Replica

