2011 TVS Star City gallery
2011 TVS Star City
TYPE: Sport
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 109.70 ccm (6.69 cubic inches) | Power: | 8,4 |
| Engine type: | Single cylinder, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 53.5 x 48.8 mm (2.1 x 1.9 inches) | Gearbox: | |
| Cooling system: | Air | Compression: | 9.5:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 95.0 kg (209.4 pounds) |
| Seat height: | 790 mm (31.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,240 mm (48.8 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 2.75-17 |
| Rear tyre dimensions: | 3.00-17 |
| Front brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Rear brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 16.00 litres (4.23 gallons) |
| Starter: | Electric & kick |
| Color options: | Purple |
News
-
TVS SCOOTY - an attractive and fun scooter from TVS Motor
2015-03-31 03:23:28
TVS Motor Company Limited is one from the largest manufacturer of motor vehicles in India and it takes place in the top ten world producers.
TVS Motor Company has got a world award, which is a symbol►
Read more...
-
Check Out this BucciMoto BR1E 125
2015-03-18 20:58:56
Those of you who want a bike that would never let you down should try out the BucciMoto BR1E 125. It is a bike that is suitable and comfortable for all persons, and it is nimble in traffic...
Read more...
-
BamX BX125-DB1 enforces the world
2015-03-18 17:30:25
There are many people who are crazily fond of riding bikes and are willing to buy a bike that can make it easy to travel in rough terrains. For such people, the BamX BX125-DB1 Enforcer bike is the...
Read more...
-
Hercules K 125 Military Sparking the Performance
2015-03-21 17:02:14
The military sport touring bike has a vintage feel along with the tough military looks. It can be used by new to extremely advanced riders. The light weighing machine with a dry weight of 135 kg can be...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2011
- 2011 Bimota DB6 Delirio
- 2011 Bimota DB6R
- 2011 Bimota DB7
- 2011 Bimota Tesi 3D
- 2011 Blata Enduro 125 BXE
- 2011 Blata Motard 125 BXM
- 2011 BMC Choppers Hooligan 541
- 2011 BMW Concept C
- 2011 BMW F650GS
- 2011 BMW F800GS
- 2011 BMW F800R
- 2011 BMW F800ST
- 2011 BMW G450X
- 2011 BMW G650GS
- 2011 BMW HP2 Megamoto
- 2011 BMW HP2 Sport
- 2011 BMW K1200LT
- 2011 BMW K1300GT
- 2011 BMW K1300R
- 2011 BMW K1300S

