2011 TVS Sport gallery
2011 TVS Sport
TYPE: Sport
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 99.70 ccm (6.08 cubic inches) | Power: | 7,38 |
| Engine type: | Single cylinder, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 51.0 x 48.8 mm (2.0 x 1.9 inches) | Gearbox: | |
| Cooling system: | Air | Compression: | 9.2:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 95.0 kg (209.4 pounds) |
| Seat height: | 790 mm (31.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,250 mm (49.2 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 2.75-17 |
| Rear tyre dimensions: | 3.00-17 |
| Front brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Rear brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 12.00 litres (3.17 gallons) |
| Color options: | Red, black/red, black/blue |
News
-
TVS SCOOTY - an attractive and fun scooter from TVS Motor
2015-03-31 03:23:28
TVS Motor Company Limited is one from the largest manufacturer of motor vehicles in India and it takes place in the top ten world producers.
TVS Motor Company has got a world award, which is a symbol►
Read more...
-
Huge credits to the Dayun AX100 makers!
2015-03-24 19:03:41
The Dayun AX100 is one of the most popular bikes for sports and dirt track riding on the market.
These bikes are made by Chinese manufacturers DaYun and DaYang and have been on the market since the late...
Read more...
-
An awesome Dandy 125 off-roader
2015-03-24 18:57:50
The Dandy 125 is a bike that is part of the JAWA Company of bikes. These bikes are known for their ability to be a great off road bike.
The Dandy 125 features a single cylinder, four-stroke...
Read more...
-
A custom bike Dam Tech Twin American 13c Delaware being an extraordinary legend
2015-03-24 18:53:23
The Dam Tech Twin American 13c Delaware is one of the most popular motorcycles in the United States. Each and every one of these bikes is handmade only, and the quality of craftsmanship that is put into these...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2011
- 2011 E-Ton E-MO EV3A
- 2011 E-Ton E-MO EV3C
- 2011 E-Ton E-MO Plus EV3E
- 2011 E-Ton E-MO Plus Jr. EV3D
- 2011 E-Tropolis Future
- 2011 E-Tropolis Retro
- 2011 Ecosse Iconoclast
- 2011 Ecosse Spirit ES1
- 2011 Ecosse The Heretic
- 2011 Ecosse Titanium
- 2011 Ecosse Titanium Race
- 2011 Ecosse Titanium RR
- 2011 Enfield Bullet 350 UCE
- 2011 Enfield Bullet C5 Military
- 2011 Enfield Bullet Classic 500
- 2011 Enfield Bullet Electra Deluxe
- 2011 Enfield Bullet Electra EFI
- 2011 Enfield Bullet Electra Scrambler
- 2011 Enfield Bullet G5 Classic EFI
- 2011 Enfield Bullet G5 Deluxe EFI

