2011 Honda VT750S gallery
2011 Honda VT750S
TYPE: Allround
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 745.00 ccm (45.46 cubic inches) | Power: | 43,18 |
| Engine type: | V2, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 79.0 x 76.0 mm (3.1 x 3.0 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 9.6:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 232.0 kg (511.5 pounds) |
| Seat height: | 750 mm (29.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,560 mm (61.4 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 100/90-M19 |
| Rear tyre dimensions: | 150/80-B16 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 10.70 litres (2.83 gallons) |
| Starter: | Electric |
News
-
Honda CB125T2 glorifying roads
2015-03-23 14:29:46
This Honda CB125T2 bike is a complete vintage one with only a few left in the world today. This was first introduced in 1978 in the UK. Sporting a 125 cc engine, this decently designed bike is well►
Read more...
-
Motolevo 125 wins over enthusiasts!
2015-03-30 14:36:23
The Motolevo 125 was first produced and manufactured in 2000, and immediately won over the bike enthusiasts.
It is a very popular classic bike among veteran and younger riders. It handles very well and is easy to...
Read more...
-
MotoCzysz C1 990: difficult to pronounce, easy to ride
2015-03-30 04:03:04
If you can pronounce the awfully difficult brand name of this bike, you definitely can ride it!
The MotoCzysz C1 990 is from 2011 and is considered to be a sports bike. This is one of the...
Read more...
-
A plain design plus simple colours defining the Motobi 254
2015-03-30 03:56:10
The Motobi 254 is a classic bike from the early to late 1990’s. Featuring a simple design and plain colors, it was considered to be one of the design predecessors of such bike giants as Benelli or Moto...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2011
- 2011 Puma Rottaler 125 Cross
- 2011 Puma Rottaler 125 Motard
- 2011 Puma Rottaler 250 Cross
- 2011 Puma Rottaler 250 Motard
- 2011 Puma Rottaler 50 Cross
- 2011 Puma Rottaler 50 Motard
- 2011 Qlink Adventure 250
- 2011 Qlink Legacy 250
- 2011 Qlink Tourer 250
- 2011 Qlink XF 200
- 2011 Qlink XP 200
- 2011 Quantya Evo1 Strada
- 2011 Quantya Evo1 Track
- 2011 Quantya MMX
- 2011 Quantya Squter P1
- 2011 Rhino Hunter S 250
- 2011 Rieju Marathon 125
- 2011 Rieju Marathon 125 Competizione
- 2011 Rieju Marathon 450
- 2011 Rieju Marathon Pro 125

