2011 Yamaha TMAX Tech Max ABS gallery
2011 Yamaha TMAX Tech Max ABS
TYPE: Scooter
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 499.00 ccm (30.45 cubic inches) | Power: | 42,91 |
| Engine type: | Twin, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 66.0 x 73.0 mm (2.6 x 2.9 inches) | Gearbox: | Automatic |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 210.0 kg (463.0 pounds) |
| Seat height: | 800 mm (31.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,580 mm (62.2 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-15 |
| Rear tyre dimensions: | 160/60-15 |
| Front brakes: | Double disc. Anti-lock braking |
| Rear brakes: | Single disc. Anti-lock braking |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 15.00 litres (3.96 gallons) |
| Color options: | Silver/black |
News
-
Yamaha YBR 125 is still on the top of popularity
2015-03-27 02:37:57
The Yamaha YBR 125 is a great bike for beginners. Buying Yamaha YBR 125, an unexperienced rider gets everything he needs and doesn't put his life in danger (for more power you need some relevant experience accordingly).
►
Read more...
-
Indian Scout 86: riding the elegance
2015-03-23 14:57:12
The bike was first manufactured by the American bike maker firm Indian in the year 1993. This bike attracts riders with its amazing high power and torque. The Indian Scout 86 motorbike has got the best engine with...
Read more...
-
The strong and powerful LML Beamer
2015-03-23 22:58:03
This bike is an entry level sports type bike manufactured in the year 2010 by the LML bike makers. The LML Beamer bike sports a sleek design and a strong body aimed to perform on the roads. The...
Read more...
-
Feel Comfortable with Buell Blast
2015-03-18 21:05:13
It is not the features that make the Buell Blast a hit; but its class that makes it different from other types of motorcycles in the market despite its basic features. It is a part of the Harley-Davidson...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2011
- 2011 CCM SM125
- 2011 CCM SR40
- 2011 Chang-Jiang Jawa 353 Replica
- 2011 Cheetah Chopper
- 2011 Clipic Bull 50
- 2011 Clipic Custom Guepard 125cc
- 2011 CMC DeLuxe
- 2011 CMC Economy
- 2011 CMC Standard
- 2011 Cobra CX50 BW
- 2011 Cobra CX50 Card
- 2011 Cobra CX50 Junior
- 2011 Cobra CX50 SR
- 2011 Cobra CX65
- 2011 Confederate B120 Wraith
- 2011 Confederate C3 X132 Hellcat
- 2011 Confederate P120 Fighter
- 2011 Cosmos Muscle Bikes 2RWF V8
- 2011 Cosmos Muscle Bikes 4RWF V8
- 2011 Covingtons 300R

