2011 Moto Guzzi Nevada 750 Anniversario gallery
2011 Moto Guzzi Nevada 750 Anniversario
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 744.00 ccm (45.40 cubic inches) | Power: | 47,6 |
| Engine type: | V2, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | Gearbox: | 5-speed | |
| Cooling system: | Air | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 184.0 kg (405.7 pounds) |
| Seat height: | 752 mm (29.6 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,467 mm (57.8 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 100/90-18 |
| Rear tyre dimensions: | 130/90-16 |
| Front brakes: | Single disc. 4-piston calliper |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 14.00 litres (3.70 gallons) |
| Color options: | White |
News
-
Moto Guzzi V7 Stone, an icon bike in the riding world
2015-03-30 03:28:32
The Moto Guzzi V7 Stone is a very popular bike from 2014 and is still being produced and manufactured today. Keeping the respect to the bike traditions, it is truly stylish and really iconic vehicle.
Young riders►
Read more...
-
Retro Mototrans 350 Vento with original engine design
2015-03-30 14:55:40
When dealing with Ducati, it means everything and even more. Ducati Mototrans proves it best.
The Mototrans 350 Vento is a classic bike from 1980. This bike is very popular with older riders who love the way...
Read more...
-
Spain sightseeings: Corrida or Motorhispania Furia Cross?
2015-03-30 14:49:14
Being reliable and light-weighted, Motorhispania Furia Cross is appreciated by these traits.
It was first made and sold in Spain in 2012. It is an Enduro and off-roading bike and has amazing handling. It has a single...
Read more...
-
an Italian Passion of Motom Dolcevita
2015-03-30 14:42:45
The Motom Dolcevita is an Italian scooter with which one can fully express all the passion to riding and love of life.
It was produced and manufactured in 2010. Dolcevita has a single cylinder, four-stroke engine and...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2011
- 2011 Aprilia RXV 5.5
- 2011 Aprilia Scarabeo 100 4T
- 2011 Aprilia Scarabeo 125ie
- 2011 Aprilia Scarabeo 200ie
- 2011 Aprilia Scarabeo 300 Special
- 2011 Aprilia Scarabeo 50 4T 4V
- 2011 Aprilia Scarabeo 50 Special Edition
- 2011 Aprilia Scarabeo 50 Street
- 2011 Aprilia Scarabeo 500
- 2011 Aprilia Shiver 750
- 2011 Aprilia Shiver 750 ABS
- 2011 Aprilia Shiver 750 GT
- 2011 Aprilia Shiver 750 GT ABS
- 2011 Aprilia SportCity Cube 125
- 2011 Aprilia SportCity Cube 300
- 2011 Aprilia SportCity One 125 4t
- 2011 Aprilia SportCity One 50 4t
- 2011 Aprilia SportCity One 50 Street
- 2011 Aprilia SR 50 R
- 2011 Aprilia SR 50 R Factory

