2011 BMW K1300R gallery
2011 BMW K1300R
TYPE: Naked bike
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1293.00 ccm (78.90 cubic inches) | Power: | 170,31 |
| Engine type: | In-line four, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 80.0 x 64.3 mm (3.1 x 2.5 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 13.0:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 217.0 kg (478.4 pounds) |
| Seat height: | 820 mm (32.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,585 mm (62.4 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-ZR17 |
| Rear tyre dimensions: | 180/55-ZR17 |
| Front brakes: | Double disc. Anti-lock braking |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 19.00 litres (5.02 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Black/grey, light grey, acid green |
News
-
Going Adventurous With the New BMW R1200GS
2015-03-18 18:13:26
This machine is a total star for its on-road performance. It offers high-end technology packed in a unique high-tech design. The BMW R1200GS motorbike is the way to bikers’ adventure. This machine is best suited for a global►
Read more...
-
American Eagle Raptor beats the limits
2015-03-18 16:23:25
One of the most frenzied motorcycles on the market is the American Eagle Raptor. It has been featured on many different motorcycle television shows and is very popular among collectors and riders alike.
The American Eagle Raptor...
Read more...
-
CF Moto V3 Sport - A wonderful sport bike in the market
2015-03-18 22:16:31
CF Moto V3 Sport is a sports bike that was introduced in the year 2010. It is a bike which is now been loved throughout the world because of its excellent service. Whoever bought this bike, he would...
Read more...
-
Horex 1400 TI showing off the sport spirit
2015-03-23 14:38:38
The Horex 1400 TI is a German assembled motorbike which serves for high performance with a four-stroke powered engine. The engine is a 1388 cc one with a fuel capacity of 36l. The body weight is around 296...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2011
- 2011 Honda CBR1000RR ABS
- 2011 Honda CBR125R
- 2011 Honda CBR250R
- 2011 Honda CBR600F
- 2011 Honda CBR600RR
- 2011 Honda CBR600RR ABS
- 2011 Honda CRF100F
- 2011 Honda CRF150F
- 2011 Honda CRF150R
- 2011 Honda CRF150R Expert
- 2011 Honda CRF230F
- 2011 Honda CRF230L
- 2011 Honda CRF230M
- 2011 Honda CRF250R
- 2011 Honda CRF250X
- 2011 Honda CRF450R
- 2011 Honda CRF450X
- 2011 Honda CRF50F
- 2011 Honda CRF70F
- 2011 Honda CRF80F

