2011 BMW R1200GS gallery
2011 BMW R1200GS
TYPE: Enduro
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1170.00 ccm (71.39 cubic inches) | Power: | 108,62 |
| Engine type: | Two cylinder boxer, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 101.0 x 73.0 mm (4.0 x 2.9 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Oil & air | Compression: | 12.0:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 203.0 kg (447.5 pounds) |
| Seat height: | 850 mm (33.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,507 mm (59.3 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 110/80-R19 |
| Rear tyre dimensions: | 150/70-R17 |
| Front brakes: | Double disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 20.00 litres (5.28 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | White, red, black, gray |
News
-
Going Adventurous With the New BMW R1200GS
2015-03-18 18:13:26
This machine is a total star for its on-road performance. It offers high-end technology packed in a unique high-tech design. The BMW R1200GS motorbike is the way to bikers’ adventure. This machine is best suited for a global►
Read more...
-
Mikilon CD125A, a bike with a funny brand name
2015-03-30 02:48:07
The Mikilon CD125A was first produced in 2008 and is considered to be in the motor cross category. This is a great bike for new racers and new riders in general.
The Mikilon CD125A features a single...
Read more...
-
A Naked bike of Midual Roadster 900
2015-03-30 02:41:57
The Midual Roadster 900 is considered a naked bike. It was first produced and manufactured in 2000 and is still being sold all over the world right now. Many experienced riders like the "overcooled" look of this bike...
Read more...
-
Metisse Desert Racer by Steve The King McQueen
2015-03-30 02:37:14
The Metisse Desert Racer is one of the most classic looking bikes on the market today. It began to be produced and manufactured in 2012 and is still incredibly popular among veteran riders and even newer riders.
...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2011
- 2011 Xingyue XYQH-815B
- 2011 Xispa Chrono 150.com
- 2011 Xmotos X33 MD125
- 2011 Xmotos XP 140
- 2011 Xmotos XTR 125
- 2011 Xmotos XTR 250W
- 2011 Xmotos XZ 250R
- 2011 Xmotos XZP 250W
- 2011 XOR XO2 125
- 2011 XOR XO2 50
- 2011 XOR XO2 50 Sport
- 2011 Yamaha Aerox R
- 2011 Yamaha Alba 110
- 2011 Yamaha Axis Treet
- 2011 Yamaha BWs
- 2011 Yamaha BWs 12 inch
- 2011 Yamaha BWs 125
- 2011 Yamaha BWs Naked
- 2011 Yamaha C3
- 2011 Yamaha CP250 Maxam

