2011 BMW R1200GS Adventure gallery
2011 BMW R1200GS Adventure
TYPE: Enduro
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1170.00 ccm (71.39 cubic inches) | Power: | 108,62 |
| Engine type: | Two cylinder boxer, two-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 101.0 x 73.0 mm (4.0 x 2.9 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Oil & air | Compression: | 12.0:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 223.0 kg (491.6 pounds) |
| Seat height: | 890 mm (35.0 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,510 mm (59.4 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 110/80-R19 |
| Rear tyre dimensions: | 150/70-R17 |
| Front brakes: | Double disc. Optional Anti-Lock Brakes |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 33.00 litres (8.72 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Yellow, grey |
News
-
Going Adventurous With the New BMW R1200GS
2015-03-18 18:13:26
This machine is a total star for its on-road performance. It offers high-end technology packed in a unique high-tech design. The BMW R1200GS motorbike is the way to bikers’ adventure. This machine is best suited for a global►
Read more...
-
Derringer Derringer sold by the piece
2015-03-27 01:30:19
Some of the eye-catching but rare known electric bicycles in the world are from the Derringer Company. Since the early 1920’s, this company has been making bikes that are made for not only riding, but intense racing as...
Read more...
-
Nestling close to the Erik Buell Racing 1125R DSB - that is how they race!
2015-03-26 01:07:02
The Erik Buell Racing 1125R DSB is one of the most popular in the bike racing world. With a price tag of $15,900, this bike is not cheap, it cannot be denied. However, it will show all of...
Read more...
-
Enfield 350 Bullet Deluxe - A Silver Enfield Bullet
2015-03-26 00:59:25
The Enfield 350 Bullet Deluxe is one of the most popular motorcycles around; that is why one can tell about a "silver bullet" of the Enfield. It has such a classic look and feel to it and is...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2011
- 2011 Sachs SpeedJet R
- 2011 Sachs SpeedJet RS
- 2011 Sachs SX1
- 2011 Sachs SX1 Urbano
- 2011 Sachs ZX 125 Enduro
- 2011 Sachs ZZ 125 Supermoto
- 2011 Samurai Chopper Type 5
- 2011 Samurai Chopper Type 6
- 2011 Saxon Crown
- 2011 Saxon Firestorm
- 2011 Saxon Griffin
- 2011 Saxon Henchman
- 2011 Saxon Hotrod Sceptre
- 2011 Saxon Reaper
- 2011 Saxon Villain
- 2011 Saxon Warlord
- 2011 Saxon Whip
- 2011 Schwinn Hope 150
- 2011 Schwinn Hope 50
- 2011 Schwinn Laguna 50

