2011 Honda VFR800 gallery
2011 Honda VFR800
TYPE: Sport touring
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 782.00 ccm (47.72 cubic inches) | Power: | 107 |
| Engine type: | Single cylinder, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 72.0 x 48.0 mm (2.8 x 1.9 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 11.6:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 215.0 kg (474.0 pounds) |
| Seat height: | 805 mm (31.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,460 mm (57.5 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-ZR17 |
| Rear tyre dimensions: | 180/55-ZR17 |
| Front brakes: | Double disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 22.00 litres (5.81 gallons) |
| Starter: | Electric |
News
-
Honda CB125T2 glorifying roads
2015-03-23 14:29:46
This Honda CB125T2 bike is a complete vintage one with only a few left in the world today. This was first introduced in 1978 in the UK. Sporting a 125 cc engine, this decently designed bike is well►
Read more...
-
Xingyue XY 250GY Dirt Bike shows the nature
2015-03-28 01:02:53
A custom bike is considered to be a bike that differs from standard models thanks to original changes and modifications.
As practice evidences, they often start from simple improvements in out appearance and could lead to complete...
Read more...
-
Xingfu 250 A invites to the trip!
2015-03-28 00:54:13
Everybody owns a personal secret of the best holidays for itself. Some people join to a big friendly company, take minivan and travel with loud music and fun jokes. There are also fans of sea travels on ships......
Read more...
-
Hartford HD-125L Legion, is it a troublemaker or a fuel-eater?
2015-03-27 23:38:57
The Hartford HD-125L Legion is a naked bike that has been manufactured since 2003.
It features a single cylinder, four-stroke engine and has 10.50 horsepower at 7,000 RPMs. This bike has been purchased by younger riders because...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2011
- 2011 Kawasaki VN900 Custom
- 2011 Kawasaki VN900 Light Tourer
- 2011 Kawasaki Vulcan 1700 Classic LT
- 2011 Kawasaki Vulcan 1700 Nomad
- 2011 Kawasaki Vulcan 1700 Vaquero
- 2011 Kawasaki Vulcan 1700 Voyager
- 2011 Kawasaki Vulcan 1700 Voyager ABS
- 2011 Kawasaki Vulcan 2000 Classic LT
- 2011 Kawasaki Vulcan 900 Classic LT
- 2011 Kawasaki Vulcan 900 Classic SE
- 2011 Kawasaki Vulcan 900 Custom
- 2011 Kawasaki W800
- 2011 Kawasaki Z1000
- 2011 Kawasaki Z1000SX
- 2011 Kawasaki Z1000SX Tourer
- 2011 Kawasaki Z750
- 2011 Kawasaki Z750R
- 2011 Kawasaki ZRX1200 DAEG
- 2011 Kawasaki ZZR1400
- 2011 Keeway Agora 50

