2011 Can-Am Spyder Roadster RS gallery
2011 Can-Am Spyder Roadster RS
TYPE: Sport
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 998.00 ccm (60.90 cubic inches) | Power: | 106 |
| Engine type: | V2, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 97.0 x 68.0 mm (3.8 x 2.7 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 10.8:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 317.0 kg (698.9 pounds) |
| Seat height: | 737 mm (29.0 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,727 mm (68.0 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 165/65-R14 |
| Rear tyre dimensions: | 225/50-R15 |
| Front brakes: | Double disc. EBD, ABS. 4 piston calipers. Foot-actuated, fully integrated hydraulic 3-wheel braking system. |
| Rear brakes: | Single disc. EBD, ABS. Electro-mechanical park brake system with actuator on the rear caliper. |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 25.00 litres (6.61 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Silver, black |
News
-
Can-Am MX6 400: A wonderful crossover bike
2015-03-18 21:45:34
In the year 1980 the Can-Am MX6 400 bike came into existence, and it is still going strong. There is no shortage of popularity for this bike in the market. You would often find bike enthusiasts riding the►
Read more...
-
Victory V92C, a real American cruiser
2015-03-31 03:55:46
The Victory V92C was released in 2000. This motorcycle has a good potential and its shortcomings, which were identified by practices, were fixed in later models, starting with 2002. The original model has an engine with a displacement...
Read more...
-
Vibgyor Gallop 100: a classic parquet enduro
2015-03-31 03:52:52
Among two-wheelers, today become very popular heavy tourist or parquet Enduro (dual-purpose motorcycles, or universals). Vibgyor Gallop 100 is a stunning its example.
These types of motorcycles are very similar, despite their different tooling and handling characteristics. In...
Read more...
-
Vespa Cosa 200 GS: people like it!
2015-03-31 03:48:25
The Vespa scooters have been launched by the Italian Piaggio & Co already more than half a century. During this time, nobody from fans of such vehicles didn't dare to have doubts about the quality of scooters of...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2011
- 2011 TVS Rockz
- 2011 TVS Scooty Pep Plus
- 2011 TVS Scooty Streak
- 2011 TVS Scooty Teenz
- 2011 TVS Sport
- 2011 TVS Star City
- 2011 TVS Star LX
- 2011 TVS Victor GLX
- 2011 TVS Victor GX 100
- 2011 TVS XL HD
- 2011 TVS XL Super
- 2011 Ural Cross
- 2011 Ural Cross TWD
- 2011 Ural Gear Up 750
- 2011 Ural Patrol 750
- 2011 Ural Ranger
- 2011 Ural Retro 750
- 2011 Ural Retro Solo
- 2011 Ural Snow Leopard Limited Edition
- 2011 Ural Solo

