2011 Honda VT1300CR ABS gallery
2011 Honda VT1300CR ABS
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1312.00 ccm (80.06 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | V2, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 89.5 x 104.5 mm (3.5 x 4.1 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 315.0 kg (694.5 pounds) |
| Seat height: | 680 mm (26.8 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,785 mm (70.3 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 140/80-17M |
| Rear tyre dimensions: | 170/80-15M |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc. Optional ABS |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 16.00 litres (4.23 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Red, black |
News
-
Honda CB125T2 glorifying roads
2015-03-23 14:29:46
This Honda CB125T2 bike is a complete vintage one with only a few left in the world today. This was first introduced in 1978 in the UK. Sporting a 125 cc engine, this decently designed bike is well►
Read more...
-
An easy-to-handle naked CZ 350 Twin
2015-03-24 18:30:23
This is one of the most classic bikes on the market right now. The CZ 350 Twin has been made and manufactured since the late 1970’s and is a very high-quality bike.
The CZ 350 Twin has...
Read more...
-
Current Motor Maxi Scooter looks incredibly trendy
2015-03-24 18:24:31
For fans of scooters, the Current Motor Maxi Scooter is a great purchase.
Being priced at anywhere from $7,000 to $8,000, these scooters are very popular among the most riders. With speeds up to about 60 miles...
Read more...
-
CSR B09 50 suits better for the moped fans
2015-03-24 16:57:40
For fans of mopeds, the CSR B09 50 is one of the better quality bikes to buy. These scooters have been produced since the early 2000’s and are still in production today.
They are a great handling...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2011
- 2011 Daelim B-Bone 125
- 2011 Daelim Besbi 125
- 2011 Daelim Bonita 50
- 2011 Daelim Cordi 50
- 2011 Daelim Daystar 125 FI
- 2011 Daelim Delfino 125
- 2011 Daelim Freewing 125
- 2011 Daelim Otello 125
- 2011 Daelim Roadsport 125
- 2011 Daelim Roadsport 250
- 2011 Daelim Roadwin 125
- 2011 Daelim S1 125
- 2011 Daelim S3
- 2011 Daelim S4 50
- 2011 Daelim VJF 250
- 2011 Dafier Crazy 50
- 2011 Dafier Cub 125
- 2011 Dafier Cub 50
- 2011 Dafier Hub 110
- 2011 Dafier Hub 125

