2011 Honda VT1300CR gallery
2011 Honda VT1300CR
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1312.00 ccm (80.06 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | V2, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | Gearbox: | ||
| Cooling system: | Liquid | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 309.0 kg (681.2 pounds) |
| Seat height: | 680 mm (26.8 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,785 mm (70.3 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 140/80-17M |
| Rear tyre dimensions: | 170/80-15M |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc. Optional ABS |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 16.00 litres (4.23 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Red, black |
News
-
Honda CB125T2 glorifying roads
2015-03-23 14:29:46
This Honda CB125T2 bike is a complete vintage one with only a few left in the world today. This was first introduced in 1978 in the UK. Sporting a 125 cc engine, this decently designed bike is well►
Read more...
-
Getting to dirt rides with Husqvarna Nuda 900R
2015-03-23 14:47:23
This bike Husqvarna Nuda 900R is known as a highly powerful dirt bike with an engine of 898 cc displacement and powered by four- stroke in line two cylinders. The Swedish make enables it to attain a top...
Read more...
-
A kick to start with Cobra CX65
2015-03-18 23:20:51
The Cobra CX65 was produced by the Cobra company. It shook the world by storm for its features and unique shape provided. There came a massive number of people to buy this motorcycle just after it was launched....
Read more...
-
The highly controlled ride on Bimota DB7
2015-03-18 18:02:07
The Bimota DB7 is the choice of the sportsmen. This bike offers the best of modern equipments combined with style, passion and the high performing body. This bike can be considered as the high-speed bike that one can...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2011
- 2011 Generic Stream
- 2011 Generic XOR 2 50
- 2011 Genuine Scooter Black Jack
- 2011 Genuine Scooter Buddy 125
- 2011 Genuine Scooter Buddy 50
- 2011 Genuine Scooter Buddy International
- 2011 Genuine Scooter Stella 150 4-stroke
- 2011 Giantco G-10 50
- 2011 Giantco g-Buddy
- 2011 Giantco Grand Venus 125
- 2011 Giantco Lambros R
- 2011 Giantco MPS
- 2011 Gilera Fuoco 500ie
- 2011 Gilera GP 800
- 2011 Gilera Nexus 300
- 2011 Gilera Runner 50 Black Soul
- 2011 Gilera Runner SP 50
- 2011 Gilera Runner ST 125
- 2011 Gilera Runner ST 200
- 2011 Gilera Stalker 50

