2011 Honda SW-T400 gallery
2011 Honda SW-T400
TYPE: Scooter
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 399.00 ccm (24.35 cubic inches) | Power: | 38,48 |
| Engine type: | Twin, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 64.0 x 62.0 mm (2.5 x 2.4 inches) | Gearbox: | Automatic |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 247.0 kg (544.5 pounds) |
| Seat height: | 740 mm (29.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,600 mm (63.0 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/80-14 |
| Rear tyre dimensions: | 150/70-13 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 16.00 litres (4.23 gallons) |
| Starter: | Electric |
News
-
Honda CB125T2 glorifying roads
2015-03-23 14:29:46
This Honda CB125T2 bike is a complete vintage one with only a few left in the world today. This was first introduced in 1978 in the UK. Sporting a 125 cc engine, this decently designed bike is well►
Read more...
-
Lehman Trikes Crossbow redefining the concept of luxury touring trike
2015-03-23 22:10:39
If you are looking for a luxury trike which is a real attention getter for you, then you can go for the Lehman Trikes Crossbow. It is a trike that is indeed a real crowd pleaser and has...
Read more...
-
Riding experience with the Boom Trikes Classic Chopper
2015-03-18 18:18:32
This bike gives a powerful riding experience with its powerful 1584 cc engine. The Boom Trikes Classic Chopper has a 4 stroke engine with four-cylinder boxer. The design is equally admired by women drivers. It can even attain...
Read more...
-
Kymco Heroism 125 - always reliable, always undated
2015-03-23 17:50:09
Kymco Heroism 125 is a bike which is loved by the owners always. This is because this 125 cc bike is known for its speed as well as for its wonderful service. The owners rarely have complaints against...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
-
Harley-Davidson XL50 50th Anniversary Sportster
-
Harley-Davidson FLHR Road King Firefighter
-
Harley-Davidson FLSTC Softail
Other motorcycles in 2011
- 2011 Kreidler RMC-G 50
- 2011 Kreidler RMC-H Galactica 125 DD
- 2011 Kreidler RMC-H Galactica 50 DD
- 2011 Kreidler Street 125 DD
- 2011 Kreidler Supermoto125 DD
- 2011 KTM 1190 RC8
- 2011 KTM 1190 RC8 R
- 2011 KTM 1190 RC8 R Akrapovic
- 2011 KTM 1190 RC8 R Red Bull
- 2011 KTM 125 Duke
- 2011 KTM 125 EXC
- 2011 KTM 125 EXC Six Days
- 2011 KTM 125 SX
- 2011 KTM 150 SX
- 2011 KTM 200 EXC
- 2011 KTM 250 EXC
- 2011 KTM 250 EXC-F
- 2011 KTM 250 EXC Six Days
- 2011 KTM 250 SX
- 2011 KTM 250 SX-F

