2011 Kawasaki Z750R gallery
2011 Kawasaki Z750R
TYPE: Naked bike
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 748.00 ccm (45.64 cubic inches) | Power: | 104,2 |
| Engine type: | In-line four, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 68.4 x 50.9 mm (2.7 x 2.0 inches) | Gearbox: | |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 11.3:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 224.0 kg (493.8 pounds) |
| Seat height: | 825 mm (32.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,440 mm (56.7 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-ZR17 |
| Rear tyre dimensions: | 180/55-ZR17 |
| Front brakes: | Double disc. Optional ABS. Semi-floating 300 mm petal discs Caliper: Dual radial-mount, opposed 4-piston. |
| Rear brakes: | Single disc. Optional ABS. Single piston. |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 18.50 litres (4.89 gallons) |
| Color options: | Green |
News
-
Riding through the busy roads Kawasaki Ninja 250R
2015-03-23 17:06:41
This Kawasaki Ninja 250R is an entry level sports bike which can be well ridden in traffic roads also. For those who want to taste the sports bike, feeling can go for this bike.
The Kawasaki Ninja►
Read more...
-
TGB Bullet 50 will surprise you with its speed
2015-03-31 02:59:24
TGB Bullet 50 is a scooter of the high class, which can be classified to the classics sports bikes from Australia.
And if you examine the standard equipment of this scooter, it would immediately become clear that...
Read more...
-
A sporty guy of Terra Modena 198
2015-03-31 02:55:13
Sports bikes as a kind of vehicles are worth of special attention. Thanking to them the passion to ride a motorcycle at high speed transformed into racing as kind of sport.
Since then manufacturers began to produce...
Read more...
-
Tauris Avenida 125 4T: a good example of urban scooter
2015-03-31 02:50:31
Scooters have been using as a result of the motorcycle development for solving problems peculiar to their elder brothers.
A typical city scooter consists of components such as an automatic clutch, automatic transmission (CVT), the block of...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2011
- 2011 Motobi Zanzani 250 6 Tiranti
- 2011 MotoCzysz C1 990
- 2011 MV Agusta Brutale
- 2011 MV Agusta Brutale 1090RR
- 2011 MV Agusta Brutale 990R
- 2011 MV Agusta F3
- 2011 MV Agusta F4
- 2011 MZ Anthony 50 2T
- 2011 MZ Charly Electroroller Evo
- 2011 MZ Emmely 125 4T
- 2011 MZ Emmely 50 4T
- 2011 MZ Emmely E-Scooter
- 2011 MZ Emmely EL2-Hybrid
- 2011 MZ Emmely EL3-Hybrid
- 2011 NCR 848
- 2011 NCR Leggera
- 2011 NCR M16
- 2011 NCR Macchia Nera Concept
- 2011 NCR Mike Hailwood TT
- 2011 NCR Millona One Shot

