2011 Kawasaki W800 gallery
2011 Kawasaki W800
TYPE: Classic
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 773.00 ccm (47.17 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Twin, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 77.0 x 83.0 mm (3.0 x 3.3 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 8.4:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 216.0 kg (476.2 pounds) |
| Seat height: | 790 mm (31.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,465 mm (57.7 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 100/90-19 |
| Rear tyre dimensions: | 130/80-18 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 14.00 litres (3.70 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Black/silver |
News
-
Riding through the busy roads Kawasaki Ninja 250R
2015-03-23 17:06:41
This Kawasaki Ninja 250R is an entry level sports bike which can be well ridden in traffic roads also. For those who want to taste the sports bike, feeling can go for this bike.
The Kawasaki Ninja►
Read more...
-
Vectrix Electric 3-Wheeler: it's time to care about the environment
2015-03-31 03:31:03
Electric maxi-scooter of Vectrix Electric 3-Wheeler appeared on the market recently. This is a good option completely clean urban transport, which in the presence of appropriate infrastructure is almost no way inferior to the conventional scooter, but without...
Read more...
-
Vahrenkamp Diesel 462: Enduro for civils
2015-03-31 03:27:45
Passion for traveling through relatively good roads with bad surface (where a pure road bike is dangerous to drive) gave rise to another type of travel Enduro - parquet, or civil.
Their main differences from sports travel...
Read more...
-
TVS SCOOTY - an attractive and fun scooter from TVS Motor
2015-03-31 03:23:28
TVS Motor Company Limited is one from the largest manufacturer of motor vehicles in India and it takes place in the top ten world producers.
TVS Motor Company has got a world award, which is a symbol...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2011
- 2011 Aprilia Shiver 750 GT
- 2011 Aprilia Shiver 750 GT ABS
- 2011 Aprilia SportCity Cube 125
- 2011 Aprilia SportCity Cube 300
- 2011 Aprilia SportCity One 125 4t
- 2011 Aprilia SportCity One 50 4t
- 2011 Aprilia SportCity One 50 Street
- 2011 Aprilia SR 50 R
- 2011 Aprilia SR 50 R Factory
- 2011 Aprilia SR 50 R Factory Replica SBK
- 2011 Aprilia SR 50 R Replica SBK
- 2011 Aprilia SR 50 R Street
- 2011 Aprilia SX 125
- 2011 Aprilia SX 50
- 2011 Aprilia SXV 4.5
- 2011 Aprilia SXV 5.5
- 2011 Aprilia Tuono 1000 R
- 2011 Aprilia Tuono V4R
- 2011 Aspes Elios
- 2011 Aspes Perseo Hybrid 150

