2011 Sommer Diesel 462 gallery
2011 Sommer Diesel 462
TYPE: Allround
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 462.00 ccm (28.19 cubic inches) | Power: | 11 |
| Engine type: | Diesel | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 88.0 x 76.0 mm (3.5 x 3.0 inches) | Gearbox: | 4-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 20.5:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 180.0 kg (396.8 pounds) |
| Seat height: | 760 mm (29.9 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,400 mm (55.1 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 3.25-19 |
| Rear tyre dimensions: | 3.50-19 |
| Front brakes: | Single disc. Optional drum brake |
| Rear brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 13.60 litres (3.59 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Black, red, silver, yellow |
News
-
Sommer Diesel 462 is ready to rival
2015-03-31 01:53:45
Motorcycles with a petrol engine are able to compete with modern supercars in the sphere of the explosive dynamics, speed and deafening sound of the exhaust. The internal combustion engine of a motorcycle, which running on gasoline, is►
Read more...
-
Voxan V2 Cafe Racer: still remains in memory of bikers
2015-03-31 04:16:23
Beginning in 1995, the company Voxan slowly, but surely, went to mass production.
Eighteen months later, in may 1997, it presented the first concept and successfully completed the testing and debugging of the new engine. In September...
Read more...
-
VOR 503 Supermoto SM: one more creation from Vertemati
2015-03-31 04:10:30
In the middle of 1990-ies, the company VOR Motori started a manufacture - in small series - of sports motorcycles with an original design of Vertemati brothers. Those bikes brought fame to Vertemati brand in the 1980-ies. Under...
Read more...
-
Von Dutch Cruelworld Rigid: a chopper with an original history
2015-03-31 04:06:59
Von Dutch is one of the most interesting motorcycle brands in America. The company appeared thanks to Kenny Howard, an American artist who painted the thought and original design for motorcycles. Later this "passion" has led him to...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2011
- 2011 Daelim Roadwin 125
- 2011 Daelim S1 125
- 2011 Daelim S3
- 2011 Daelim S4 50
- 2011 Daelim VJF 250
- 2011 Dafier Crazy 50
- 2011 Dafier Cub 125
- 2011 Dafier Cub 50
- 2011 Dafier Hub 110
- 2011 Dafier Hub 125
- 2011 Dafier STM 125
- 2011 Dafier STM 50
- 2011 Dafier Street 125
- 2011 Dafier TZX 125
- 2011 Dafra Apache150
- 2011 Dafra Citycom 300i
- 2011 Dafra Kansas 150
- 2011 Dafra Laser 150
- 2011 Dafra Smart 125
- 2011 Dafra Speed 150

