2000 Suzuki SV 650 S gallery
2000 Suzuki SV 650 S
TYPE: Naked bike
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 654.00 ccm (39.91 cubic inches) | Power: | 70 |
| Engine type: | V2 | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | Gearbox: | 6-speed | |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 169.0 kg (372.6 pounds) |
| Seat height: | 805 mm (31.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,420 mm (55.9 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 16.00 litres (4.23 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Yellow, blue |
News
-
Suzuki Bandit 400 is ideal for the urban ride
2015-03-31 02:12:22
If you are a resident of the metropolis, who wants to choose the first motorcycle and feel a real drive, the perfect choice for you will become Suzuki Bandit 400!
Why Bandit? Because this bike has excellent►
Read more...
-
Racing on the IZH Planeta Sport
2015-03-23 15:33:17
The bike with a strong masculine look was first manufactured in the year 1977. This bike has a powerful single-cylinder two-stroke 340 cc engine. This IZH Planeta Sport can attain a power of 26 hp and a top...
Read more...
-
Dodge Tomahawk trendy concept
2015-03-18 14:35:44
The Dodge Tomahawk was introduced in 2003 and is a non-street legal concept created by the Dodge Company. When it was first introduced, the makers said that it could go up to 420mph, but the street tests only...
Read more...
-
The hidden shock suspension of Big Dog K-9
2015-03-18 17:58:01
This bike is a 2006 model with hidden shocks for its rear suspension. No doubt, this gives the experience of a smooth drive. For those bikers who need a comfortable, smooth ride, the Big Dog K-9 motorbike is...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2000
- 2000 KTM 250 SX
- 2000 KTM 300 EXC
- 2000 KTM 380 EXC
- 2000 KTM 380 SX
- 2000 KTM 400 EXC Racing
- 2000 KTM 400 LC4-E
- 2000 KTM 400 SX Racing
- 2000 KTM 520 EXC Racing
- 2000 KTM 520 SX Racing
- 2000 KTM 620 SuperMoto
- 2000 KTM 640 Duke II
- 2000 KTM 640 LC4 Adventure R
- 2000 KTM 640 LC4-E
- 2000 KTM 640 SuperMoto
- 2000 KTM EXC 125
- 2000 KTM EXE 125
- 2000 KTM Supermoto 125
- 2000 Kymco Zing
- 2000 Laverda 650 Lynx
- 2000 Laverda 750 Formula S

