2000 Suzuki TL 1000 R gallery
2000 Suzuki TL 1000 R
TYPE: Sport
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 996.00 ccm (60.78 cubic inches) | Power: | 135 |
| Engine type: | V2, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | Gearbox: | 6-speed | |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 197.0 kg (434.3 pounds) |
| Seat height: | 825 mm (32.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,395 mm (54.9 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front brakes: | Dual disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 17.00 litres (4.49 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Blue/white, yellow |
News
-
Suzuki Bandit 400 is ideal for the urban ride
2015-03-31 02:12:22
If you are a resident of the metropolis, who wants to choose the first motorcycle and feel a real drive, the perfect choice for you will become Suzuki Bandit 400!
Why Bandit? Because this bike has excellent►
Read more...
-
Viper Diablo, stunning and powerful
2015-03-31 03:59:58
Viper is a well-known Chinese brand, which produced motorcycles, mopeds, scooters, ATVs. It includes a range of high-tech enterprises in China.
No matter whether it is a motorcycle, ATV or scooter from VIPER, the whole number of...
Read more...
-
Victory V92C, a real American cruiser
2015-03-31 03:55:46
The Victory V92C was released in 2000. This motorcycle has a good potential and its shortcomings, which were identified by practices, were fixed in later models, starting with 2002. The original model has an engine with a displacement...
Read more...
-
Vibgyor Gallop 100: a classic parquet enduro
2015-03-31 03:52:52
Among two-wheelers, today become very popular heavy tourist or parquet Enduro (dual-purpose motorcycles, or universals). Vibgyor Gallop 100 is a stunning its example.
These types of motorcycles are very similar, despite their different tooling and handling characteristics. In...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2000
- 2000 BMW R1100RS
- 2000 BMW R1100RT
- 2000 BMW R1100S
- 2000 BMW R1150GS
- 2000 BMW R1200C/R 1200 C Avantgarde
- 2000 BMW R850C/R 850 C Avantgarde
- 2000 BMW R850GS
- 2000 BMW R850R
- 2000 Buell M2 Cyclone
- 2000 Buell X1 Lightning
- 2000 Cagiva Mito 125
- 2000 Cagiva Navigator/Navigator T
- 2000 Cagiva Raptor 1000
- 2000 Cagiva River 500
- 2000 Cagiva V-Raptor 1000
- 2000 CCM 604 R
- 2000 CCM 604 RS
- 2000 CZ 125
- 2000 CZ 180
- 2000 Daelim VS 125

