2000 Suzuki TL 1000 S gallery
2000 Suzuki TL 1000 S
TYPE: Sport
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 996.00 ccm (60.78 cubic inches) | Power: | 125 |
| Engine type: | V2 | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | Gearbox: | 6-speed | |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 191.0 kg (421.1 pounds) |
| Seat height: | 835 mm (32.9 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,415 mm (55.7 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front brakes: | Dual disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 17.00 litres (4.49 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Red, yellow |
News
-
Suzuki Bandit 400 is ideal for the urban ride
2015-03-31 02:12:22
If you are a resident of the metropolis, who wants to choose the first motorcycle and feel a real drive, the perfect choice for you will become Suzuki Bandit 400!
Why Bandit? Because this bike has excellent►
Read more...
-
Yamaha YBR 125 is still on the top of popularity
2015-03-27 02:37:57
The Yamaha YBR 125 is a great bike for beginners. Buying Yamaha YBR 125, an unexperienced rider gets everything he needs and doesn't put his life in danger (for more power you need some relevant experience accordingly).
...
Read more...
-
Rucker Performance Assassin bears a self-explanatory name
2015-03-27 02:29:23
This brand was created in 2004 with the founding of the company Rucker Performance Ent. (RP for short). Today RP offers an excellent range of impressive vehicles, what consists of four produced motorcycles: Assassin, Gauntlet, Predator, Vandal as...
Read more...
-
Roxon P-ONE 10/10 makes your city ride much easier
2015-03-27 02:22:43
From the moment they were created, motorcycles always attracted thousands and thousands of thrill-seekers, adrenaline and headwind junkies.
Today the bike is not necessarily a wild horse that will take you on the highway at breakneck speed....
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2000
- 2000 Husaberg FE 501
- 2000 Husaberg FE 501 E
- 2000 Husaberg FE 600
- 2000 Husaberg FE 600 E
- 2000 Husaberg FR 600 E
- 2000 Husqvarna SM 125
- 2000 Husqvarna SM 610 R
- 2000 Husqvarna SM 610 S
- 2000 Husqvarna TE 410
- 2000 Husqvarna WRE Dual 125
- 2000 Hyosung GA 125 F
- 2000 Hyosung GF 125
- 2000 Hyosung GV 250 Aquila
- 2000 Hyosung GV Aquila 125
- 2000 Italjet Grifon 900
- 2000 Jawa 250 Master/Tempo
- 2000 Jawa 350 Chopper
- 2000 Jawa 350 Style
- 2000 Jawa 350 Tramp
- 2000 Jawa 640 Classic

