2011 Shineray XY250GY-2 gallery
2011 Shineray XY250GY-2
TYPE: Motocross
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 249.00 ccm (15.19 cubic inches) | Power: | 24,14 |
| Engine type: | Single cylinder, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 70.0 x 65.0 mm (2.8 x 2.6 inches) | Gearbox: | |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 10.8:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 125.0 kg (275.6 pounds) |
| Seat height: | 955 mm (37.6 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,498 mm (59.0 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 80/100-21 |
| Rear tyre dimensions: | 110/100-18 |
| Front brakes: | Single disc. Radial-mounted two-piston calipers |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 16.00 litres (4.23 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | White/red |
News
-
Shineray XY125-5 is ready to all possible issues on your way
2015-03-31 01:37:32
If you have a desire to run fast across city streets or to make breathtaking jumps, Shineray XY125-5 is your happy choice.
Almost all motorcycles that belong to Enduro class, in fact, constitute a light bike with►
Read more...
-
Feel Comfortable with Buell Blast
2015-03-18 21:05:13
It is not the features that make the Buell Blast a hit; but its class that makes it different from other types of motorcycles in the market despite its basic features. It is a part of the Harley-Davidson...
Read more...
-
Kinroad XT100-9 Blue Eagle grabs all the attention
2015-03-23 17:28:45
Those of you who are really looking for a sports bike for them the best option in the market is the Kinroad XT100-9 Blue Eagle.
The bike was introduced in the year 2010 and since then it...
Read more...
-
Is Lem LX 2 a Cross or a Minibike?
2015-03-23 22:19:32
A minibike or a cross whatever you call can be of great worth to you if it is of the brand Lem LX 2. Over the world, this vehicle has gained love and respect because of its various...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2011
- 2011 Victory Kingpin
- 2011 Victory Kingpin 8 Ball
- 2011 Victory Vegas
- 2011 Victory Vegas 8 Ball
- 2011 Victory Vegas Jackpot
- 2011 Victory Vision 8 Ball
- 2011 Victory Vision Tour
- 2011 Victory Zach Ness Vegas
- 2011 Viper Diamondback
- 2011 Vyrus 984 C3 2V
- 2011 Vyrus 985 C3 4V
- 2011 Wakan 100
- 2011 Xingyue XY 400
- 2011 Xingyue XY 400GY
- 2011 Xingyue XY 400GY-2
- 2011 Xingyue XY 400Y
- 2011 Xingyue XY 400Y-2
- 2011 Xingyue XY125ZK
- 2011 Xingyue XY150
- 2011 Xingyue XY150T-4

