2011 Kawasaki ZZR1400 gallery
2011 Kawasaki ZZR1400
TYPE: Sport
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1352.00 ccm (82.50 cubic inches) | Power: | 190,43 |
| Engine type: | In-line four, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 84.0 x 61.0 mm (3.3 x 2.4 inches) | Gearbox: | |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 12.0:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 261.0 kg (575.4 pounds) |
| Seat height: | 800 mm (31.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,460 mm (57.5 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-ZR17 |
| Rear tyre dimensions: | 190/50-ZR17 |
| Front brakes: | Double disc. Dual radial-mount, opposed 4-piston, 4-pad |
| Rear brakes: | Single disc. Opposed, twin-piston |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 22.00 litres (5.81 gallons) |
News
-
Riding through the busy roads Kawasaki Ninja 250R
2015-03-23 17:06:41
This Kawasaki Ninja 250R is an entry level sports bike which can be well ridden in traffic roads also. For those who want to taste the sports bike, feeling can go for this bike.
The Kawasaki Ninja►
Read more...
-
Is Lem LX 2 a Cross or a Minibike?
2015-03-23 22:19:32
A minibike or a cross whatever you call can be of great worth to you if it is of the brand Lem LX 2. Over the world, this vehicle has gained love and respect because of its various...
Read more...
-
The powerful mini bike Macbor XC 510 Pro
2015-03-24 01:33:01
The Macbor manufactured minibike is best suited for young riders or beginners even. It is a pocket bike with a two-stroke 49.93 cc engine. The bike is extremely well designed to give the young riders a full biking...
Read more...
-
A short look at the Kinetic 4S
2015-03-23 17:21:30
Those who look for a refined&stylish scooter should have one Kinetic 4S in the garage. The specialty of this scooter is the graphics that are painted on the body of the scooter. So it is because of the...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2011
- 2011 Kawasaki KLX250S
- 2011 Kawasaki KLX250SF
- 2011 Kawasaki KX100
- 2011 Kawasaki KX250F
- 2011 Kawasaki KX450F
- 2011 Kawasaki KX65
- 2011 Kawasaki KX85 Motocross
- 2011 Kawasaki Ninja 1000
- 2011 Kawasaki Ninja 250R
- 2011 Kawasaki Ninja 400R
- 2011 Kawasaki Ninja 400R ABS
- 2011 Kawasaki Ninja 650R
- 2011 Kawasaki Ninja ZX-10R
- 2011 Kawasaki Ninja ZX-10R ABS
- 2011 Kawasaki Ninja ZX-14 Supersport
- 2011 Kawasaki Ninja ZX-6R
- 2011 Kawasaki Versys
- 2011 Kawasaki Versys City
- 2011 Kawasaki Versys Tourer
- 2011 Kawasaki VN1700 Classic

