2011 GAS GAS TXT 250 Pro gallery
2011 GAS GAS TXT 250 Pro
TYPE: Trial
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 248.00 ccm (15.13 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder, two-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 72.5 x 60.0 mm (2.9 x 2.4 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 67.0 kg (147.7 pounds) |
| Seat height: | 665 mm (26.2 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,335 mm (52.6 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 2.75-21 |
| Rear tyre dimensions: | 4.00-18 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 2.50 litres (0.66 gallons) |
| Starter: | Kick |
| Color options: | Red/white/grey |
News
-
Fast Fast also known as GAS GAS Pampera 125
2015-03-27 21:48:28
The GAS GAS Pampera 125 was also known as “Fast Fast” in the early 2000’s. This bike became extremely popular in the motor cross and dirt bike riding world.
It is a great starter bike for those►
Read more...
-
Qingqi QM 150L-4A, powerful and superlative
2015-03-30 20:53:00
The Qingqi QM 150L-4A is a custom cruiser that was first manufactured and sold in 2008 all over the world. However, it is a rare thing to buy.
The Qingqi QM 150L-4A features a single cylinder, four-stroke...
Read more...
-
Puma Apollo 125, a rare sport bike to use
2015-03-30 18:19:51
The Puma Apollo 125 is a sport bike that was made in 2010. It is a perfect choice for dirt track racing and can even be ridden throughout city streets.
The Puma Apollo 125 is an Italian...
Read more...
-
A vintage sense of Puch GS 350 F4T
2015-03-30 18:15:45
The Puch GS 350 F4T is a bike that does not really fall into any specific category. It is a great quality bike for any riders new or old.
The Puch GS 350 F4T has a single...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2011
- 2011 Yamaha Cygnus X
- 2011 Yamaha Cygnus X SR
- 2011 Yamaha DS11 Drag Star Eleven 1100
- 2011 Yamaha DS250 Drag Star Two-Fifty 250
- 2011 Yamaha DS4 Drag Star Four 400
- 2011 Yamaha DSC11 Drag Star Classic Eleven 1100
- 2011 Yamaha DSC4 Drag Star Classic Four 400
- 2011 Yamaha DT 50 R
- 2011 Yamaha DT 50 X
- 2011 Yamaha EC-03
- 2011 Yamaha Fazer 8
- 2011 Yamaha Fazer 8 ABS
- 2011 Yamaha FJR 1300 A
- 2011 Yamaha FJR 1300 AS
- 2011 Yamaha FZ1
- 2011 Yamaha FZ1 ABS
- 2011 Yamaha FZ1 Fazer
- 2011 Yamaha FZ1 Fazer ABS
- 2011 Yamaha FZ16
- 2011 Yamaha FZ6N

