2011 Honda VT1300CS gallery
2011 Honda VT1300CS
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1312.00 ccm (80.06 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | V2, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 89.5 x 104.3 mm (3.5 x 4.1 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 9.2:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 304.0 kg (670.2 pounds) |
| Seat height: | 684 mm (26.9 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,785 mm (70.3 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 90/90-21 |
| Rear tyre dimensions: | 170/80-15M |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc. Optional ABS |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 16.00 litres (4.23 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Black, dark red |
News
-
Honda CB125T2 glorifying roads
2015-03-23 14:29:46
This Honda CB125T2 bike is a complete vintage one with only a few left in the world today. This was first introduced in 1978 in the UK. Sporting a 125 cc engine, this decently designed bike is well►
Read more...
-
Voxan V2 Cafe Racer: still remains in memory of bikers
2015-03-31 04:16:23
Beginning in 1995, the company Voxan slowly, but surely, went to mass production.
Eighteen months later, in may 1997, it presented the first concept and successfully completed the testing and debugging of the new engine. In September...
Read more...
-
VOR 503 Supermoto SM: one more creation from Vertemati
2015-03-31 04:10:30
In the middle of 1990-ies, the company VOR Motori started a manufacture - in small series - of sports motorcycles with an original design of Vertemati brothers. Those bikes brought fame to Vertemati brand in the 1980-ies. Under...
Read more...
-
Von Dutch Cruelworld Rigid: a chopper with an original history
2015-03-31 04:06:59
Von Dutch is one of the most interesting motorcycle brands in America. The company appeared thanks to Kenny Howard, an American artist who painted the thought and original design for motorcycles. Later this "passion" has led him to...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2011
- 2011 Yamaha XT 660Z Tenere ABS
- 2011 Yamaha XV1900A Midnight Star
- 2011 Yamaha XVS 1300 A Midnight Star
- 2011 Yamaha XVS950A Midnight Star
- 2011 Yamaha YBR 125
- 2011 Yamaha YBR 125 Custom
- 2011 Yamaha YBR 250
- 2011 Yamaha YZ 125
- 2011 Yamaha YZ 250
- 2011 Yamaha YZ 250 F
- 2011 Yamaha YZ 450 F
- 2011 Yamaha YZ 85
- 2011 Yamaha YZF-R 125
- 2011 Yamaha YZF R1
- 2011 Yamaha YZF R1 LE
- 2011 Yamaha YZF-R6
- 2011 Yamaha YZF15
- 2011 Yamaha Zuma
- 2011 Yamaha Zuma 125
- 2011 Yiben YB 200

