2011 Honda VT1300CS gallery
2011 Honda VT1300CS
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1312.00 ccm (80.06 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | V2, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 89.5 x 104.3 mm (3.5 x 4.1 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 9.2:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 304.0 kg (670.2 pounds) |
| Seat height: | 684 mm (26.9 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,785 mm (70.3 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 90/90-21 |
| Rear tyre dimensions: | 170/80-15M |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc. Optional ABS |
| Other specs | |
| Fuel capacity: | 16.00 litres (4.23 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Black, dark red |
News
Honda CB125T2 glorifying roads
This Honda CB125T2 bike is a complete vintage one with only a few left in the world today. This was first introduced in 1978 in the UK. Sporting a 125 cc engine, this decently designed bike is well►
Read more...
Voxan V2 Cafe Racer: still remains in memory of bikers
Beginning in 1995, the company Voxan slowly, but surely, went to mass production.
Read more...
VOR 503 Supermoto SM: one more creation from Vertemati
Von Dutch Cruelworld Rigid: a chopper with an original history
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2011
- 2011 Yamaha XT 660Z Tenere ABS
- 2011 Yamaha XV1900A Midnight Star
- 2011 Yamaha XVS 1300 A Midnight Star
- 2011 Yamaha XVS950A Midnight Star
- 2011 Yamaha YBR 125
- 2011 Yamaha YBR 125 Custom
- 2011 Yamaha YBR 250
- 2011 Yamaha YZ 125
- 2011 Yamaha YZ 250
- 2011 Yamaha YZ 250 F
- 2011 Yamaha YZ 450 F