2008 Yamaha XT 250 gallery
2008 Yamaha XT 250
TYPE: Enduro
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 249.00 ccm (15.19 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 74.0 x 58.0 mm (2.9 x 2.3 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 9.5:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 122.9 kg (271.0 pounds) |
| Seat height: | 810 mm (31.9 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,359 mm (53.5 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 80/70-21 |
| Rear tyre dimensions: | 120/80-18 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 9.84 litres (2.60 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Black/white |
News
-
Yamaha YBR 125 is still on the top of popularity
2015-03-27 02:37:57
The Yamaha YBR 125 is a great bike for beginners. Buying Yamaha YBR 125, an unexperienced rider gets everything he needs and doesn't put his life in danger (for more power you need some relevant experience accordingly).
►
Read more...
-
A kick to start with Cobra CX65
2015-03-18 23:20:51
The Cobra CX65 was produced by the Cobra company. It shook the world by storm for its features and unique shape provided. There came a massive number of people to buy this motorcycle just after it was launched....
Read more...
-
The highly controlled ride on Bimota DB7
2015-03-18 18:02:07
The Bimota DB7 is the choice of the sportsmen. This bike offers the best of modern equipments combined with style, passion and the high performing body. This bike can be considered as the high-speed bike that one can...
Read more...
-
Bultaco 125 Streaker: For those who love Spanish bikes
2015-03-18 21:11:50
Those of you who love Spanish bikes should know that the Spanish love bike riding and thus there are many bikes by Spanish manufacturers. Along with the legacy of greats like Derbi and Montesa you would find the...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2008
- 2008 CCM FT35s
- 2008 CCM FT710
- 2008 CCM R35
- 2008 CCM R45
- 2008 CCM RL125
- 2008 CCM SM125
- 2008 CCM SR40
- 2008 CCM TL125
- 2008 CCM X-TR250
- 2008 CF Moto 150 Charm AutoMatic
- 2008 CF Moto 150 Jewel AutoMatic
- 2008 CF Moto 250 Freedom Scooter
- 2008 CF Moto V3 Sport
- 2008 CF Moto V5 Sport Cruiser
- 2008 CH Racing CH 501 Basic
- 2008 CH Racing WSM 125 eu 2
- 2008 CH Racing WSM 50 M.Y.
- 2008 CH Racing WSM 50 Replica
- 2008 CH Racing WXE 125 eu 2
- 2008 CH Racing WXE 125 Sparta

