2011 Kawasaki ZRX1200 DAEG gallery
2011 Kawasaki ZRX1200 DAEG
TYPE: Allround
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1164.00 ccm (71.03 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | In-line four, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 79.0 x 59.4 mm (3.1 x 2.3 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 10.1:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 246.0 kg (542.3 pounds) |
| Seat height: | 790 mm (31.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,466 mm (57.7 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-17 |
| Rear tyre dimensions: | 180/55-17 |
| Front brakes: | Double disc. Tokico, Four-piston calipers |
| Rear brakes: | Single disc. Single piston |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 20.00 litres (5.28 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Candi lime green, Candy Plasma Blue, Dark red |
News
-
Riding through the busy roads Kawasaki Ninja 250R
2015-03-23 17:06:41
This Kawasaki Ninja 250R is an entry level sports bike which can be well ridden in traffic roads also. For those who want to taste the sports bike, feeling can go for this bike.
The Kawasaki Ninja►
Read more...
-
Vahrenkamp Diesel 462: Enduro for civils
2015-03-31 03:27:45
Passion for traveling through relatively good roads with bad surface (where a pure road bike is dangerous to drive) gave rise to another type of travel Enduro - parquet, or civil.
Their main differences from sports travel...
Read more...
-
TVS SCOOTY - an attractive and fun scooter from TVS Motor
2015-03-31 03:23:28
TVS Motor Company Limited is one from the largest manufacturer of motor vehicles in India and it takes place in the top ten world producers.
TVS Motor Company has got a world award, which is a symbol...
Read more...
-
Travertson V-REX: a fantastic vehicle on the road
2015-03-31 03:20:02
Being similar to the alien from fiction movies, the amazing Travertson V-REX is all you need if you like to get a lot of attention.
Initially, the V-REX was created by mechanic-futurist Tim Cameron only in three...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2011
- 2011 Hyosung GT 650
- 2011 Hyosung GT 650 R
- 2011 Hyosung GT 650 S
- 2011 Hyosung GV 125 C
- 2011 Hyosung GV 250
- 2011 Hyosung GV 650 Avitar
- 2011 Hyosung GV 650 SE
- 2011 Hyosung GV 700 C EFI
- 2011 Hyosung MS3 125
- 2011 Hyosung MS3 250
- 2011 Hyosung RT 125 D
- 2011 Hyosung RX 125 D E
- 2011 Hyosung RX 125 D SM
- 2011 Hyosung SB 50 ZR Sense
- 2011 Hyosung SF 50 B Prima
- 2011 Hyosung SF 50 R Rally
- 2011 Innoscooter Elektroroller Retro-L
- 2011 Izuka T125A
- 2011 Izuka T125B
- 2011 Jawa-CZ 650 Police

