2011 Vespa S 50 4V gallery
2011 Vespa S 50 4V
TYPE: Scooter
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 49.40 ccm (3.01 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 39.0 x 41.8 mm (1.5 x 1.6 inches) | Gearbox: | Automatic |
| Cooling system: | Air | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 96.0 kg (211.6 pounds) |
| Seat height: | 775 mm (30.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,295 mm (51.0 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 110/70-11 |
| Rear tyre dimensions: | 120/70-10 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 8.60 litres (2.27 gallons) |
| Starter: | Electric & kick |
| Color options: | Black, Orange, Blue/White, White/Red, Dragon Red |
News
-
Vespa Cosa 200 GS: people like it!
2015-03-31 03:48:25
The Vespa scooters have been launched by the Italian Piaggio & Co already more than half a century. During this time, nobody from fans of such vehicles didn't dare to have doubts about the quality of scooters of►
Read more...
-
Znen ZN 125-21, a perfect bike for active touring
2015-03-27 16:12:53
This cute bike keeps attention with its design in retro style and in a strange way will remind you someone else. And no wonder, because Znen ZN 125-21 is externally very similar to the Honda Joker, as it...
Read more...
-
Feel the Spirit of Sport with Zest Balanco 125 Sport Spirit
2015-03-27 16:05:01
Zest Balanco 125 Sport Spirit belongs to the category of powerful sports bikes. This is quite a dangerous vehicle, especially when a rider has any experience in it.
This machine is also stuffed with all kinds of...
Read more...
-
Zero Engineering Type 5 Evo: exclusive custom style
2015-03-27 15:44:33
Zero Engineering has established itself as one of the best companies engaged in the manufacture of exclusive custom bikes. The company built its reputation on old school aesthetic traditions and impeccable quality of materials and work, and to...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2011
- 2011 Suzuki B-King
- 2011 Suzuki B-King ABS
- 2011 Suzuki Bandit 1250S
- 2011 Suzuki Bandit 1250S ABS
- 2011 Suzuki Boulevard 400
- 2011 Suzuki Boulevard C109R
- 2011 Suzuki Boulevard C109RT
- 2011 Suzuki Boulevard C50
- 2011 Suzuki Boulevard C50 Special Edition
- 2011 Suzuki Boulevard C50T
- 2011 Suzuki Boulevard C90
- 2011 Suzuki Boulevard C90T
- 2011 Suzuki Boulevard M109R
- 2011 Suzuki Boulevard M109R Limited Edition
- 2011 Suzuki Boulevard M109R2
- 2011 Suzuki Boulevard M50
- 2011 Suzuki Boulevard M50 Special Edition
- 2011 Suzuki Boulevard M90
- 2011 Suzuki Boulevard S40
- 2011 Suzuki Boulevard S50

