2009 Kreidler Street 125 gallery
2009 Kreidler Street 125
TYPE: Allround
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 125.00 ccm (7.63 cubic inches) | Power: | 11,5 |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | Gearbox: | ||
| Cooling system: | Air | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 159.0 kg (350.5 pounds) |
| Seat height: | 790 mm (31.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,385 mm (54.5 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 110/70-17 |
| Rear tyre dimensions: | 140/70-17 |
| Front brakes: | Double disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 16.00 litres (4.23 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Black |
News
-
What can Kreidler Mustang 125 provide to you?
2015-03-23 17:33:43
Are you looking for a classic bike, a real Mustang wheeler? Then you have it now with the Kreidler Mustang 125. It is a wonderful bike with all the special specifications that you need for a good bike►
Read more...
-
Fischer MRX - More than just a Motorcycle!
2015-03-27 12:57:55
As bright as an egg-yolk, the Fischer MRX draws the eyes with its funky color at first!
The Fischer MRX was built and manufactured beginning in 2013. These bikes are very sporty and trendy and quite popular...
Read more...
-
A Czech-made FGR Midalu 2500 concept
2015-03-27 12:51:50
Rarely but right on target: a Czech FGR Midalu 2500 looks awesome and really jaw-dropping now!
From the Czech made producer, the FGR Midalu 2500 is a prototype/concept model bike. This bike came out for the first...
Read more...
-
Yamaha YBR 125 is still on the top of popularity
2015-03-27 02:37:57
The Yamaha YBR 125 is a great bike for beginners. Buying Yamaha YBR 125, an unexperienced rider gets everything he needs and doesn't put his life in danger (for more power you need some relevant experience accordingly).
...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2009
- 2009 Can-Am Spyder Roadster SE5
- 2009 Can-Am Spyder Roadster SM5
- 2009 CCM 404 DS Trail
- 2009 CCM 450 DS
- 2009 CCM 450 DS Supermoto
- 2009 CCM C-XR125-E
- 2009 CCM C-XR125-M
- 2009 CCM C-XR125-S
- 2009 CCM C-XR230-E
- 2009 CCM C-XR230-S
- 2009 CCM CR-40
- 2009 CCM FT35s
- 2009 CCM FT710
- 2009 CCM R35
- 2009 CCM R45
- 2009 CCM RL125
- 2009 CCM SM125
- 2009 CCM SR40
- 2009 CCM TL125
- 2009 CCM X-TR250

