2009 Kreidler Insignio 250 DD gallery
2009 Kreidler Insignio 250 DD
TYPE: Scooter
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 244.00 ccm (14.89 cubic inches) | Power: | 13,6 |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | Gearbox: | Automatic | |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 158.0 kg (348.3 pounds) |
| Seat height: | 770 mm (30.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,605 mm (63.2 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 130/60-13 |
| Rear tyre dimensions: | 130/60-13 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 11.00 litres (2.91 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Red, beige |
News
-
What can Kreidler Mustang 125 provide to you?
2015-03-23 17:33:43
Are you looking for a classic bike, a real Mustang wheeler? Then you have it now with the Kreidler Mustang 125. It is a wonderful bike with all the special specifications that you need for a good bike►
Read more...
-
A Naked bike of Midual Roadster 900
2015-03-30 02:41:57
The Midual Roadster 900 is considered a naked bike. It was first produced and manufactured in 2000 and is still being sold all over the world right now. Many experienced riders like the "overcooled" look of this bike...
Read more...
-
Metisse Desert Racer by Steve The King McQueen
2015-03-30 02:37:14
The Metisse Desert Racer is one of the most classic looking bikes on the market today. It began to be produced and manufactured in 2012 and is still incredibly popular among veteran riders and even newer riders.
...
Read more...
-
The European leader, Megelli 125 m
2015-03-30 02:32:46
The Megelli 125 m was first produced in 2013. It is one of the leading bikes being produced and sold in Europe.
The Megelli 125 m is considered a supermotard and has a single cylinder, two-stroke engine....
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2009
- 2009 Macbor XC 512 R 6V
- 2009 Macbor XC 512 Racing
- 2009 Macbor XC 512 S
- 2009 Macbor XC 512 T
- 2009 Macbor XC R 125
- 2009 Malaguti Blog 125 i.e.
- 2009 Malaguti Blog 160 i.e.
- 2009 Malaguti Centro 125 i.e.
- 2009 Malaguti Centro 160 i.e.
- 2009 Malaguti Centro 50 4t
- 2009 Malaguti Ciak Master 50
- 2009 Malaguti F10 WAP
- 2009 Malaguti Grizzly RCX 10
- 2009 Malaguti Grizzly RCX 12
- 2009 Malaguti Madison 3 125
- 2009 Malaguti Madison 3 250 i.e.
- 2009 Malaguti Password 250
- 2009 Malaguti Phantom F12R Air Cooled
- 2009 Malaguti Phantom F12R Ducati Replica SBK-GP
- 2009 Malaguti Phantom F12R Liquid Cooled

